لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۲

وزیر دفاع بریتانیا: ایران تا سال آینده به سلاح اتمی دست می یابد


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران در مرکز غنی سازی نظنز
محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران در مرکز غنی سازی نظنز

لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا روز دوشنبه غرب را از خوش بینی درباره برنامه هسته ای ایران برحذر داشت و گفت کشورهای غربی باید تصمیم گیری خود را بر اساس بدبینانه ترین ارزیابی ها از ظرفیت ایران قرار دهند.

لیام فاکس سخنان میرداگان، رئیس پیشین سازمان امنیت اسرائیل را که اخیرا گفته است ایران تا سال ۲۰۱۵ نمی تواند به سلاح اتمی دست یابد، رد کرد.

جمهوری اسلامی ایران برنامه اتمی خود را برای مقاصد صلح جویانه اعلام کرده است. اما قدرت های جهانی برای واداشتن ایران به شفافیت بیشتر این کشور را تحت مجازات تحریم های بین المللی قرار داده اند.

ارزیابی لیام فاکس از وضعیت اتمی ایران یک روز پس از آن اعلام می شود که کشور های روسیه، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و چین از واداشتن ایران به دادن تضمین های امنیتی نومید شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس امکان دارد که نیروگاه اتمی بوشهر بر اثر آلودگی با یک ویروس کامپیوتری آسیب جدی دیده باشد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس روز دوشنبه به نقل از یک مقام امنیتی خارجی گفت که به خاطر نفوذ این ویروس در سیستم های کنترل نیروگاه امکان دارد در صورت راه اندازی نیروگاه بوشهر فاجعه ای در ابعاد چرنوبیل روی دهد.

این خبرگزاری منبع خبر خود را یک دولت نزدیک به برنامه اتمی ایران گزارش داده است.

ایران آلودگی کامپیوترها ی کارمندان فنی بوشهر را پذیرفته است اما می گوید ویروس به نیروگاه نفوذ نکرده است.

در سال ۱۹۸۶ دامنه تشعشعات ناشی از انفجار نیروگاه اتمی چرنوبیل در اوکراین تا شهرهای اروپای شمالی رسید. بر اثر این انفجار صدها هزار تن از ساکنان مناطق آلوده به تشعشعات در اوکراین، بلاروس و روسیه ناگزیر از ترک خانه های خود شدند. تاثیرات سوء این انفجار بر سلامت اهالی هنوز باقی ست.

XS
SM
MD
LG