لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۹

در پی تصویب قوانین امنیتی از سوی چین؛ بوریس جانسون: بریتانیا از مردم هنگ‌کنگ حمایت می کند


نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرد که اگر چین قوانین امنیتی خود را اعمال کند، کشورش آماده است مسیر اعطای تابعیت به حدود ۳ میلیون شهروند هنگ‌کنگ را که واجد شرایط دریافت حق زندگی و کار در این کشور هستند، هموار کند.

به گزارش گاردین بوریس جانسون در مطلبی که در روزنامه تایمز منتشر شده است، گفت که اگر چین قوانین امنیتی خود را اعمال کند، بریتانیا از مردم هنگ کنگ حمایت خواهد کرد.

آقای جانسون اعلام کرد که در حال حاضر حدود ۳۵۰ هزار نفر از مردم هنگ‌کنگ دارای «گذرنامه ملی بریتانیا در خارج از کشور» هستند که این گذرنامه ها اجازه سفر شش ماهه به بریتانیا بدون روادید را به این افراد می دهد.

همچنین بنا به گفته نخست وزیر بریتانیا، ۲.۵ میلیون هنگ‌کنگی دیگر نیز واجد شرایط تقاضا برای دریافت این گذرنامه هستند.

بوریس جانسون اعلام کرد که اگر چین قوانین امنیتی خود را اعمال کند، بریتانیا قوانین مهاجراتی خود را تغییر داده و به دارندگان این گذرنامه ها اجازه می دهد تا برای مدت ۱۲ ماه قابل تمدید به این کشور بیایند و از حقوق مهاجرتی بیشتری از جمله حق کار برخوردار شوند که این موضوع می تواند آن‌ها را در مسیر کسب شهروندی قرار دهد.

پیش از این نیز دامنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، تاکید کرده بود که کشور متبوعش به مسئولیت‌های خود در قبال هنگ‌کنگ پشت نخواهد کرد.

لوایح امنیتی چین علی رغم اعتراضات گسترده در هنگ‌کنگ، روز پنجشنبه ۸ خردادماه، تصویب شد. با تصویب این لوایح، در پارلمان چین، فعالان دموکراسی خواه در هنگ‌کنگ نگران از بین رفتن آزادی‌ها و جایگاه اقتصادی این دولت‌شهر هستند.

در روزهای گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد کنگره جمهوری خلق چین برای اعمال قوانین یک جانبه و خودسرانه بر هنگ‌ کنگ را محکوم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG