لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۸

اختلاف ديدگاه های بريتانيا و آلمان در مورد اتحاديه اروپا


ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا در کنفرانسی در برلین دیدگاه های کشور متبوع خود را در قبال آینده اروپا بیان کرد و اتحادیه اروپا را دستگاهی نامید که قدرت تصمیم گیری از کشورها را سلب کرده است.

ویلیام هیگ گفت امروز بریتانیا کمتر از هر زمان دیگری علاقمند به اتحادیه اروپا و برنامه ها و دیدگاه هایش برای آینده است. دیدگاه هایی که چشم انداز آینده کشورهای حوزه یورو را دچار اشکال کرده است.

هيگ افزود: در مردم این احساس بوجود آمده که این یک روند یکطرفه است. دستگاه بزرگی که قدرت تصمیم گیری را از پارلمان کشورها سلب می کند، و این روند باید تغییر کند. اگر پارلمان کشورها در بعضی زمینه ها قادر به تصمیم گیری نباشند نظامی بوجود خواهد آمد که دوام دموکراسی اش پایدار نخواهد بود.

گویدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان از سوی دیگر به همتای بریتانیایی هشدار داد با وجودیکه اتحادیه اروپا از دیدگاه های مخالف استقبال می کند اما روند پیوستن و یکی شدن با اتحادیه به پیش می رود و برای آنان که دچار تردیدند صبر نخواهد کرد.

فقط با هم می توانیم بر چالش هایی که در مسیرمان وجود دارد فائق آییم و در سخن هرکسی که بر این باور است که میتواند به تنهایی از پس آن برآید میتوان پژواک زمان های قدیم را شناسايی کرد.

ویلیام هیگ با بیان این نکته که افکار عمومی بریتانیا در قبال اتحادیه اروپا از هرزمان دیگری بیشتر دچار تردید شده به شبهه آلمان دایر بر خروج تدریجی بریتانیا از جمع کشورهای عضو اتحادیه دامن زد.

هيگ گفت: دولت ائتلافی بریتانیا به ایفای نقش عمده در اتحادیه اروپا پایبند است اما صادقانه باید بگویم که مردم بریتانیا علاقه شان به اتحادیه اروپا را از هرزمان دیگری بیشتر از دست داده اند. آنها اتحادیه اروپا را پدیده ای می پندارند که دربالای سرشان قرار گرفته و جای حرفی برایشان باقی نگذاشته است.

سخنان انتقاد آمیز ویلیام هیگ احتمالا شکاف بریتانیا با قدرت های اتحادیه اروپا را بیشتر خواهد کرد. آقای هیگ در این کنفرانس دعوت آلمان و فنلاند، کشورهای پرقدرت حوزه یورو را برای پیوستن به اتحادیه سراسری بانک های اروپا و وضع سیاست های مشترک خارجی و دفاعی، رد کرد.

وزیر امور خارجه بریتانیا پیشنهاد آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای تقویت پارلمان اروپا را مورد انتقاد قرار داد و گفت تلاش ها برای حل بحران مالی حوزه یورو نباید بازار واحد اتحادیه اروپا را به خطر اندازد.
XS
SM
MD
LG