لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

نمایش بزرگ آثار جورجیا اوکیف، "مادر نوگرایی آمریکا" در لندن


یک بازدیدکننده در حال تماشای تابلوی "قیاق/گل سپید شماره یک"
یک بازدیدکننده در حال تماشای تابلوی "قیاق/گل سپید شماره یک"

جورجیا اوکیف، هنرمند آمریکایی به خلق نقاشی های بزرگ از گل ها، آسمانخراش های شهر نیویورک، و چشم اندازهای نیو مکزیک شهرت دارد؛ و در آمریکا با لقب "مادر نوگرایی آمریکا" شناخته می شود.

حال بیش از ۱۰۰ اثر خانم اوکیف در موزه تیت مدرن لندن به نمایش گذاشته می شود. این بزرگ ترین نمایشگاه از آثار او در خارج از آمریکا است.

موزه تیت مدرن لندن در صفحه توئیترش از گشایش نمایشگاه جورجیا اوکیف خبر می دهد

نخستین نمایشگاه جورجیا اوکیف یک قرن پیش برپا شد. او متولد ایالت ویسکانسین بود، سپس به نیویورک رفت و سرانجام به نیو مکزیک و طی دوران حرفه هنری دراز مدتش از تمامی این مکان ها برای خلق آثارش الهام گرفت.

مشهور ترین آثار او تابلوهای نقاشی از گل های بزرگ است.یکی از آنها در نمایشگاه جدید نیز دیده می شود. تابلوی " قیاق/گل سپید شماره یک" در سال ۲۰۱۴ به قیمت ۴۴ میلیون دلار فروخته شد و رکورد گران ترین اثر نقاشی یک هنرمند زن را شکست. البته به گفته کودی هارتلی، مدیر روابط سازماندهی نمایشگاه موزه جورجیا اوکیف، کارهای این هنرمند به تابلوهای گل محدود نمی شود.

او می گوید: "البته که گل ها شناخته شده ترین کارهایش هستند. هم در آمریکا و هم در خارج. اما این نمایشگاه اطمینان حاصل میکنه که گل ها تنها بخشی از خلاقیت او، بخشی از سوژه هایی که در آثار خارق العاده اش به کار برده، هستند."

بعد از ورود جورجیا اوکیف به نیو مکزیک، جمجمه حیوانات جای گل های درشت را گرفت. تابلوی "نزدیک، از دور" نمونه ای از این سبک نقاشی اوست که در نمایشگاه به چشم می خورد.

تابلوی "جمجمه گاو روی زمینه قرمز"
تابلوی "جمجمه گاو روی زمینه قرمز"

استل لووات، منتقد هنری می گوید: "وقتی به تابلوهای اوکیف از چشم اندازهای نیو مکزیک نگاه می کنید، شک نمی کنید که روی درخت ها و کوه ها لایه ای از گردوخاک نشسته. گویی نقاشی ها را لایه ای از غبار پوشانده. که البته اینطور نیست، و این مهارت رنگ زدن او را نشان می دهد."

سازمان دهندگان این نمایشگاه آثار خانم اوکیف را از جاهای مختلف، از جمله موزه جورجیا اوکیف امانت گرفته اند. نمایشگاه جورجیا اوکیف تا ۳۰ اکتبر سال ۲۰۱۷ در موزه تیت مدرن لندن برپا خواهد بود. سپس به اتریش و کانادا منتقل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG