لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۸

فیلیپ هاموند جایگزین ویلیام هیگ در وزارت خارجه بریتانیا شد


عکس آرشیوی از فیلیپ هاموند، وزیر دفاع پیشین، و وزیر امور خارجه جدید بریتانیا (راست) – شهریور ۱۳۹۲
عکس آرشیوی از فیلیپ هاموند، وزیر دفاع پیشین، و وزیر امور خارجه جدید بریتانیا (راست) – شهریور ۱۳۹۲

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه بزرگترین ترمیم کابینه خود از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۱۰ را انجام داد، و از جمله تغییراتی که اعمال کرد این بود که فیلیپ هاموند وزیر دفاع آن کشور را، به جای ویلیام هیگ وزیر امور خارجه منصوب کرد.

ویلیام هیگ دوشنبه شب بطور داوطلبانه از مقام وزارت امور خارجه استعفا داد و اعلام کرد ریاست مجلس عوام را برعهده خواهد گرفت؛ وی همچنین گفت سال آینده پارلمان را ترک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مایکل فلون وزیر پیشین انرژی نیز به وزارت دفاع رفت.

تغییر وزیر امور خارجه بریتانیا در حالی صورت می‌گیرد که کمیته روابط خارجی پارلمان آن کشور روز دوشنبه در گزارشی به رویکرد بریتانیا به ایران و بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران اشاره کرده بود.

این کمیته همچنین شرکت بریتانیا در مذاکرات با ایران درباره برنامه هسته‌ای آن کشور را تایید کرد و با بیان این که وزارت خارجه درپی حمله به ساختمان سفارت در تهران در نوامبر ۲۰۱۱ گزینه دیگری غیر از تعطیل کردن آن نداشت،

از تصمیم اخیر آن وزارتخانه برای بازگشایی سفارت در ایران استقبال کرد.

کامرون همچنین وزیر آموزش، که برنامه‌هایش برای اصلاح مدارس موجب نارضایتی بسیاری از معلمان شد، را تغییر داد و خانم نیکی مورگان را به عنوان وزیر جدید معرفی کرد. با این تغییر، تعداد زنان در کابینه بریتانیا به ۸ نفر افزایش یافت.

حزب کارگر، حزب اپوزوسیون دولت، این ترمیم را «‌کشتار میانه‌روها» توصیف کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، با نزدیک شدن به انتخابات ماه مه ۲۰۱۵، کامرون قصد دارد تهدید حزب مستقل بریتانیا، که می‌خواهد آن کشور از اتحادیه اروپا خارج شود، را خنثی کند.

کامرون از ماندن در اتحادیه اروپا، اگر تغییرات مورد نظر بریتانیا را انجام دهد، پشتیبانی خواهد کرد، اما قول داده است عضویت در اتحادیه را در۲۰۱۷ به همه‌پرسی بگذارد.

XS
SM
MD
LG