لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۸:۲۲

سرخط خبرها

احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا قوت گرفته است

بوریس جانسون - آرشیو

در شرایطی که گمان می‌رود «بوریس جانسون» هفته آینده به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا معرفی شود، خبرگزاری رویترز می‌گوید نظرسنجی‌ها از اقتصاددان‌ها نشان می‌ دهد احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا قوت گرفته است.

بوریس جانسون ، وزیر سابق خارجه بریتانیا و شهردار سابق لندن، چهره کارزار سال ۲۰۱۶ برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

جانسون گفته حاضر است در پایان ماه اکتبر بریتانیا را حتی بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند.

پیشتر بسیاری از کارشناسان اقتصادی نسبت به خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا هشدار داده‌اند.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

نیروهای کرد سوریه می‌گویند از شهر راس العین خارج شده‌اند

نیروهای دموکراتیک سوریه، که اصلی‌ترین گروه شبه‌نظامیان کرد، به حساب می‌آیند اعلام کردند که روز دوشنبه از شهر مرزی راس العین، که نام دیگر آن سَرِکانی است، خارج شده اند. این قدم در راستای توافق آتش بس موقت ترکیه با آمریکا برداشته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، راس‌العین از جمله مهمترین شهرهایی است که هدف حمله ده روز اخیر ترکیه بوده است. ترکیه می‌گوید قصد دارد منطقه حائلی به عرض ۳۰ کیلومتر از مرز این کشور با سوریه باشد تا بتواند پناهجویان را از ترکیه به این منطقه بازگرداند.

ارتش ترکیه از ده روز پیش به مناطق کردنشین در شمال سوریه حمله کرد اما ۲۵ مهر ماه بعد از سفر مایک پنس و هیئت بلندپایه آمریکایی به ترکیه، این کشور پذیرفت به طور موقت آتش بس برقرار شود. هدف از این آتش‌بس عقب نشینی جنگجویان کرد اعلام شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه اعتراضات در لبنان؛ نخست وزیر لبنان با «اصلاحات اقتصادی» موافقت کرد

انتظار می رود که دولت لبنان روز دوشنبه یک بسته اصلاحات را با هدف کاهش بحران اقتصادی و واکنش به اعتراضات اخیر تصویب کند.

به گزارش رویترز، معترضان لبنانی روز دوشنبه ۲۹ مهرماه برای پنجمین روز متوالی اعتراضات خود به شرایط اقتصادی و فساد دولتی را ادامه دادند و جاده‌ها را مسدود کردند.

ادامه این اعتراضات در حالی است که مقامات دولتی لبنان روز یکشنبه ۲۸ مهرماه به رویترز گفتند سعد حریری نخست وزیر لبنان با یک بسته اصلاحات اقتصادی برای مقابله با بحران اعتراضات مردمی موافقت کرده است.

بسته اصلاحات مطرح شده شامل کاهش ۵۰ درصدی حقوق رئیس جمهوری، نخست وزیر، وزرا، و نمایندگان مجلس و همچنین حقوق روسای جمهوری و دیگر مقام های ارشد پیشین لبنان است.

پیشتر نخست وزیر لبنان رقبای سیاسی خود را متهم کرده بود که با عدم تصویب بودجه یازده میلیارد دلاری، که توسط اهداکنندگان بین المللی تامین شده است، مانع مهار بحران اقتصادی شده‌اند.

عمده اعتراضات کنونی به برنامه ریاضت اقتصادی دولت حریری است. دولت این کشور برای تامین بودجه سال آینده با مشکل رو‌به‌رو است و قصد داشت بر بنزین، تنباکو، و نرم‌افزارهای ارتباطی از جمله «واتس‌اپ» مالیات بیشتری وضع کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هکرهای روسیه در پوشش هکرهای ایران به ده‌ها کشور حمله کرده‌اند

مقامات بریتانیا و آمریكا روز دوشنبه ۲۹ مهرماه اعلام کردند که هكرهای روسی با استفاده از ابراز و زیرساخت‌های جاسوسی اینترنتی ایران، به سازمان های دولتی و صنعتی در ده‌ها کشور حمله کرده‌اند.

به گزارش رویترز، گروه هکرهای معروف روسی موسوم به «تورلا» است که کشورهای چک و استونی این گروه را متهم به جاسوسی کرده و اعلام کرده‌اند این گروه زیر نظر فرماندهی سرویس امنیت فدرال روسیه فعالیت می کند.

همچنین منابع امنیتی بریتانیا اعلام کردند این گروه هکرها با استفاده از ابزار و زیرساخت‌های کامپیوتری در ایران در ۱۸ ماه گذشته حداقل سازمان‌های ۲۰ کشور را مورد هدف قرار داده‌اند.

پل چیچستر، یک مقام ارشد در آژانس اطلاعاتی بریتانیا این عملیات را نشان از روش‌های جدید حملات سایبری مورد حمایت دولت‌ها دانسته و گفت که بهره گیری از امکانات هکرهای ایران توسط هکرهای روس شیوه‌ای برای پنهان کردن بهتر ردپای حملات سایبری است.

او افزود این پیام روشن را می‌دهیم که حتی اگر هکرهایی خواستند هویت خود را پنهان کنند، ما توانایی افشای آنها را داریم.

مقامات اطلاعاتی همچنین عنوان کردند که تا کنون هیچ مدرکی مبنی بر تبانی بین تورلا و هکرهای ایرانی که با نام ای‌پی‌تی‌۳۴ معرفی شده، پیدا نکرده اند. در مقابل هکرهای روسی به زیرساخت های گروه ایرانی نفوذ کردند تا به عنوان «استتار» از آن‌ها استفاده کنند.

اما در بیانیه مشترک آژانس امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطات دولت بریتانیا آمده است که آن‌ها خواستار بالا بردن هوشیاری بیشتر صنایع شده و در نظر دارند تا با محافظت بیشتر مانع از بروز چنین حملاتی از سوی هکرها شوند.

بنابر این گزارش مسئولان جمهوری اسلامی ایران و روسیه در این باره اظهار نظری نکرده‌اند. ایران و روسیه بارها اتهامات مرتبط با حملات سایبری را رد کرده‌اند.

همچنین براساس بیانیه مشترک ستاد ارتباطات دولت بریتانیا و آژانس امنیت ملی آمریکا گروه تورلا حتی به کدهای گروه ای‌پی‌تی۳۶، دسترسی داشته و از این طریق توانسته‌ کدهای مخرب خود را تولید کند.
پیش از این «جامعه اطلاعاتی آمریکا» گزارش داده بود که ایران به ارائه تهدید جاسوسی و حمله سایبری ادامه می دهد.

بنابراین ایران از تکنیک های سایبری به مراتب پیچیده تری برای جاسوسی استفاده می کند. ایران همچنین در صدد استقرار قابلیت های حملات سایبری است تا امکان حملات علیه زیرساخت های حیاتی ایالات متحده و کشورهای متحد را فراهم می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویترز: نیروهای آمریکایی از سوریه وارد عراق شده‌اند

رویترز گزارش داد که نیروهای ایالات متحده از سوریه عبور کرده و از طریق گذرگاه «سحیله» واقع در استان دهوک وارد عراق شدند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۹ مهرماه نوشت که تصاویر ویدئویی این خبرگزاری نشان می‌دهد بخشی از نیروهای آمریکا از سوریه خارج شده‌اند. یک فیلمبردار رویترز شاهد عبور بیش از ۱۰۰ خودرو زرهی بوده است.

همچنین یک منبع امنیتی کُرد عراقی به رویترز گفت که نیروهای آمریکا از منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق عبور کرده اند.

یک منبع امنیتی دیگر در موصل به رویترز گفت که نیروهای آمریکایی از گذرگاه «سحیله» وارد عراق شده اند.

پیش از این وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرده بود که نیروهای آمریکایی پس از ترک سوریه، به غرب عراق خواهند رفت تا برای جلوگیری از تجدید حیات داعش همچنان به انجام عملیات نظامی خود در این منطقه ادامه دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وکیل مدافع یک فعال آذربایجانی توسط قوه قضائیه در اردبیل بازداشت شد

سید محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری

سید محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری ساکن تهران و از وکلای مدافع عباس لسانی فعال آذربایجانی (ترک)، بازداشت شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت که این وکیل دادگستری طی احضاریه‌ای که پیشتر از سوی قاضی نونهال معاون دادستان اردبیل برای او صادره شده بود، روز یکشنبه ۲٨ مهرماه با مراجعه به دادستانی اردبیل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت که هنوز از علت دستگیری و اتهام انتسابی به آقای فقیهی اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما این وکیل دادگستری ساکن تهران پیش از این بارها از سوی مقامات قضایی اردبیل تهدید شده بود که در صورت عدم کناره‌گیری از وکالت پرونده عباس لسانی عواقب سختی در انتظارش خواهد بود.

بر اساس اطلاعات رسیده به صدای آمریکا مقامات قضایی اردبیل تا این لحظه از قبول قرار وثیقه برای آزادی این وکیل دادگستری امتناع کرده‌ و گفته‌ شده که در حال حاضر تصمیمی برای آزادی اتخاذ نشده است.

سید محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری و عضو هیات مدیره کمیته دفاع از حقوق زندانیان، در طول سال‌های گذشته به صورت داوطلبانه پرونده ده‌ها زندانی از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران را وکالت کرده و در این راستا بارها مورد بازجویی قرار گرفته و از او خواسته شده که از وکالت پرونده زندانیان سیاسی و عقیدتی کناره‌گیری کند.

این اولین بار نیست که یک وکیل دادگستری به دلیل قبول وکالت زندانیان سیاسی و عقیدتی بازداشت می‌شود؛ پیش از این امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری که طی سال‌های اخیر وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله سهیل عربی را بر عهده داشته، ۲۹ آبان سال گذشته با مراجعه ضابطین دادگستری به دفترش بازداشت و اوایل مرداد ماه از سوی قاضی صلواتی ریاست شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۳۰ سال زندان محکوم شده است.

محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی در زندان اراک، نیز در سال ۹۶ در پی اطلاع ‌رسانی درباره وحید حیدری، یکی از معترضان دی‌ ماه آن سال که در بازداشتگاهی در اراک جان باخته بود، بازداشت شد.


این وکیل دادگستری ۸ فروردین امسال در حالی که دوران محکومیت سه ساله خود را به اتهام فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام و توهین به رهبری را در زندان اراک سپری می‌کرد، با «عفو» آزاد شد؛ اما تنها چهار روز پس از آزادی برای اجرای حکم ده سال زندان خود در ارتباط با حوادث دی‌ماه ۹۶ و به اتهام «همکاری با دول متخاصم» به زندان مرکزی اراک منتقل شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به افغانستان؛ نانسی پلوسی با اشرف غنی دیدار کرد

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به همراه یک هیئت عالی رتبه از نمایندگان ایالات متحده روز یکشنبه به افغانستان سفر کرد.

به گزارش رویترز، بنابر بیانیه‌ای که بعد از این دیدار منتشر شد، نانسی پلوسی که پس از سفر اردن به افغانستان رفته است، با اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا و شماری دیگر از فرماندهان ارشد ایالات متحده دیدار کرد.

خانم پلوسی گفت که هیئت‌ او توسط دیپلمات‌های آمریکا از تلاش‌های مذاکرات صلح با طالبان اطلاع یافته و با عبدالله عبدالله مدیر اجرایی افغانستان و رهبران جامعه مدنی از جمله زنان افغان دیدار کرده است.

براساس بیانیه منتشر شده، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که ما درباره وضعیت نامعلوم نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه سپتامبر گفت‌وگو کردیم و امیدواریم نتیجه این انتخابات هرچه زودتر مشخص شود.

خانم پلوسی همچنین بر لزوم مقابله با فساد تاکید کرد و گفت که زنان در روند مذاکرات برای دستیابی به یک آشتی ملی باید حضور داشته باشند.

همزمان با سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا هم روز یکشنبه ۲۸ مهرماه در یک سفر از پیش اعلام نشده به کابل رفت.

او پیش از رسیدن به افغانستان به خبرنگاران گفته بود که امکان کم کردن نیروهای نظامی حاضر در افغانستان، به شکلی که لطمه‌ای به ماموریت مبارزه با تروریسم ایجاد نکند،‌ وجود دارد.

سفر مقامات ارشد ایالات متحده به افغانستان در شرایطی است که آمریکا و طالبان به مدت ۹ ماه درگیر مذاکرات صلح بودند. اما ماه پیش پرزیدنت ترامپ در واکنش به یک انفجار توسط طالبان، دیدار با رهبران طالبان را لغو کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دادگاه درخواست تاخیر بررسی پرونده انتقال بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به آمریکا را رد کرد

گروهی از حامیان آسانژ خواستار لغو استرداد او به آمریکا هستند.

قاضی دادگاهی در لندن که در حال رسیدگی به پرونده انتقال احتمالی بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به ایالات متحده است، روز دوشنبه درخواست او برای برخورداری از وقت بیشتر جهت آماده شدن برای روند قانونی این پرونده، را رد کرد.

به گزارش گاردین، تیم حقوقی جولیان آسانژ از دادگاه وقت خواست تا برای پرونده تحویل احتمالی او به آمریکا آماده شود؛ اما قاضی دادگاه با رد این درخواست، اعلام کرد که این پرونده در همان زمان از پیش تعیین شده، یعنی در ماه فوریه سال ۲۰۲۰، رسیدگی خواهد شد.

ساجد جاوید، وزیر کشور پیشین بریتانیا، با استرداد آسانژ به آمریکا موافقت کرده بود. اما وکلای آسانژ به این دستور اعتراض کردند.

موسس وب‌سایت ویکی‌لیکس بهار امسال پس از آن‌که پناهندگی سیاسی او از سوی اکوادور لغو شد، با حضور پلیس بریتانیا در ساختمان سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد.

ایالات متحده آسانژ را متهم کرده است که با تبانی با منینگ به اطلاعات محرمانه کامپیوترهای وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده و از بریتانیا خواستار استرداد او شده است.

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰۰ هزار مورد اطلاعات محرمانه، شامل سند، ویدئو، مکاتبات دیپلماتیک، و گزارش‌های میدان نبرد در عراق و افغانستان را که از چلسی منینگ، سرباز پیشین نیروی زمینی آمریکا، دریافت کرده بود، منتشر کرد. منینگ، پیش از تغییر جنسیت، با اسم بردلی منینگ شناخته می‌شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک پژوهش تازه می‌گوید ورزش همراه با وزنه زدن، می‌تواند موجب افزایش طول عمر شود

بنا بر مطالعات جدید ارتباط نزدیکی بین استحکام و توده ماهیچه‌ای (عضلانی)‌ و طول عمر وجود دارد.

در این مطالعات نشان داده شده که ورزش ها و تمرینات با وزنه، حد اقل دو بار در هفته، نه تنها به بهتر شدن کیفیت زندگی افراد کمک می کند بلکه به طول عمر آنها می افزاید.

به نوشته مجله «اَوتساید» (به انگلیسی: Outside)، یکی از این مطالعات توسط تیمی از پژوهشگران در دانشگاه ایندیانا انجام شد و طی آن داده های مربوط به ۴۴۴۰ فرد بالای ۵۰ ساله که نیرو و توده ماهیچه‌ای آنها بین سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۲ سنجیده شده بود، مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش، که در مجله پزشکی و علوم ورزشی (Medicine and Science in Sports and Exercise) منتشر شد، افرادی که قدرت ماهیچه‌ای پائینی دارند، در مقایسه با افرادی که قدرت ماهیچه‌ای طبیعی دارند، احتمال بیشتری داشت که در دوره پیگیری فوت کرده باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع آمریکا در دیدار با اشرف غنی: افغانستان دیگر هرگز نباید مکانی امن برای تروریست‌ها شود

آقای اسپر این عکس از دیدار یکشنبه شب را در توئیتر خود منتشر کرد.

وزیر دفاع آمریکا در دیدار با رئیس جمهوری افغانستان بر ضرورت جلوگیری از تبدیل شدن مجدد افغانستان به مامن تروریست‌ها تاکید کرد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه در سفری از پیش اعلام نشده، به افغانستان با اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

وزیر دفاع آمریکا یکشنبه شب پس از دیدار با اشرف غنی ضمن انتشار عکس هایی از این دیدار در توئیتر خود، گفت: «ما درباره تعهد ایالات متحده نسبت به پشتیبانی از ماموریت حمایت قاطع ناتو و تقویت روابط‌مان گفت‌و‌گو کردیم. ما به اتفاق بر این باوریم که افغانستان دیگر هرگز نباید مکانی امن برای تروریست‌ها جهت حمله به آمریکا شود.»

وزیر دفاع آمریکا پیشتر به خبرنگارانی که همراه او هستند، گفته بود که می‌توان شمار نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان را بدون این که به ماموریت مبارزه با تروریسم لطمه‌ای وارد شود، کاهش داد.

روز یکشنبه همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اشاره به گفته‌های مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، مبنی بر اجرای موفقیت‌آمیز آتش‌بس در شمال شرقی سوریه، از بازگشت نیروهای آمریکایی به ایالات متحده در آینده نزدیک خبر داد.

سفر آقای اسپر در حالی انجام شد که آمریکا و طالبان به مدت نُه ماه درگیر مذاکرات صلح بودند. اما ماه پیش پرزیدنت ترامپ در واکنش به یک انفجار توسط طالبان، دیدار با رهبران طالبان را لغو کرد.

آقای اسپر به خبرنگارانی که همراه او در این سفر بودند با بیان این که هدف، دست یافتن به یک توافقنامه صلح و یک توافقنامه سیاسی است، آن را «بهترین راه رو به جلو» برشمرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: نیروهایمان را در آینده‌ای نزدیک به خانه بازمی‌گردانیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اشاره به گفته‌های مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، مبنی بر اجرای موفقیت‌آمیز آتش‌بس در شمال شرقی سوریه، از بازگشت نیروهای آمریکایی به ایالات متحده در آینده نزدیک خبر داد.

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه در پیامی در توئیتر نوشت: «نیروهای ایالات متحده در مناطق درگیری و آتش‌بس حضور ندارند. ما امنیت [میدان‌های] نفتی را تامین کرده‌ایم. سربازان‌مان را به خانه بازمی‌گردانیم.»

رئیس جمهوری آمریکا در این توئیت همچنین این سخنان مارک اسپر را بازگو کرده است: «آتش‌بس به خوبی در حال اجرا است. چند مورد جزئی مشاهده شد که به سرعت برطرف شده است. کُردها در حال مستقر شدن در نواحی جدید هستند.»

براساس توافق آمریکا و ترکیه قرار است با عقب نشینی کرد‌ها یک «منطقه امن» در امتداد مرز سوریه ایجاد شود.

سفر از پیش اعلام نشده مارک اسپر به افغانستان

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، روز یکشنبه بدون اعلام قبلی وارد افغانستان شد. آقای اسپر قرار است با اشرف غنی، رئیس جمهوری آمریکا، دیدار کند.

وزیر دفاع آمریکا با انتشار یک توئیت در همین رابطه اعلام کرد که با فرماندهان آمریکا و ناتو دیدار کرده و برای سپاسگزاری از خدمات نیروهای نظامی در جمع آن‌ها حاضر می‌شود.

وی پیش از رسیدن به افغانستان به خبرنگاران گفته بود که امکان کم کردن نیروهای نظامی حاضر در افغانستان، به شکلی که لطمه‌ای به ماموریت مبارزه با تروریسم ایجاد نکند،‌ وجود دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نیروهای کُرد سوریه تا۳۰ کیلومتری از مرز ترکیه «عقب‌ نشینی» می‌کنند

یک مقام ارشد نظامی کُرد سوریه گفت که نیروهای کرد سوریه قرار است از مناطق مرزی با ترکیه تا عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه خارج شوند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام ارشد نظامی کُرد سوریه روز یکشنبه ۲۸ مهرماه گفت که پس از توافق ترکیه و آمریکا، نیروهای کُرد نیز از منطقه مرزی عقب نشینی می کنند.

ردور خلیل ، یک مقام ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه گفت که نیروهای کرد عقب‌نشینی از رأس‌العین را از روز شنبه ۲۷ مهرماه آغاز کرده‌اند و اگر تاخیری پیش نیاید روز یکشنبه، شهر مرزی رأس‌العین تخلیه می شود.

او افزود: نیروهای کرد از منطقه مرزی به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتر میان شهرهای رأس‌العین و تل ابیض خارج شده و عقب نشینی می‌کنند.

کردهای سوریه رسما خروج از مناطق مرزی با ترکیه را اعلام کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

این نخستین باری است که نیروهای کرد به طور علنی تایید کرده اند که از مرز خارج می‌شوند. آن‌ها می گویند که این عقب نشینی با آمریکایی ها هماهنگ شده است.

براساس توافق آمریکا و ترکیه قرار است با عقب نشینی کرد‌ها، «منطقه امن» در امتداد مرز سوریه ایجاد شود.

ارتش ترکیه در حالی علیه کرد‌ها در شمال سوریه حمله کرده که می‌گوید آنها با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) همکاری می‌کنند. ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود تا چند میلیون سوری مهاجر را از ترکیه به این منطقه منتقل کند.

اما مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، بعد از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه روز ۲۵ مهرماه خبر داد که این کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

براساس این آتش بس، ترکیه متعهد شد تا عملیات چشمه صلح را متوقف کند تا نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

از خالق فیلم‌های «پدرخوانده» تقدیر شد؛ جایزه افتخاری لومیر برای فرانسیس فورد کاپولا ۸۰ ساله

فرانسیس فورد کاپولا، سینماگر مشهور آمریکایی ایتالیایی تبار، جایزه ویژه جشنواره فیلم «لومیر» در فرانسه را دریافت کرد.

به گزارش نشریه هنری «ورایتی»، جایزه افتخاری یک عمر دستاورد هنری لومیر، به پاس سالها فعالیت ارزنده سینمایی به فرانسیس فورد کاپولای ۸۰ ساله اهدا شد.

این مراسم در دهمین دوره برگزاری این جشنواره فیلم در شهر لیون فرانسه ترتیب یافت.

پیش از اهدای این جایزه به آقای کاپولا مجموعه‌ای از پیام‌های ویدئویی اعضای خانواده،‌ دوستان، و همکاران این سینماگر برجسته، که چهار جایزه اسکار را در کارنامه خود دارد، پخش شد.

آقای کاپولا پس از دریافت جایزه‌ مذکور، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان، دقایقی برای حاضران سخنرانی کرد و گوشه هایی از تجربیات شخصی و حرفه ای خود را با آنها به اشتراک گذاشت.

فرانسیس فورد کاپولا از تأثیرگذارترین سینماگران جهان در دهه های اخیر است که با ساخت سه گانه «پدرخوانده» به شهرت زیادی رسید و تحول بزرگی در سینمای گانگستری مافیایی ایجاد کرد.

از سایر آثار مشهور او می توان به «مکالمه»، «اینک آخرالزمان»، «دراکولای برام استوکر»، و «کارگزار بیمه» اشاره کرد.

فرانسیس فورد کاپولا در طول بیش از پنج دهه فعالیت سینمایی، برنده جوایز معتبری چون اسکار، گلدن گلوب، بفتا، و کن شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک انیمیشن با الهام از داستان ضحاک ماردوش در شاهنامه فردوسی به فهرست مقدماتی اسکار رسید

انیمیشن «آخرین داستان» ساخته اشکان رهگذر به فهرست مقدماتی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی رسید و در صورت راهیابی به مرحله نهایی، امسال برای دریافت جایزه اسکار رقابت خواهد کرد.

به گزارش نشریه هنری «هالیوود ریپورتر»، امسال ۳۲ انیمیشن به مرحله مقدماتی رسیدند که یکی از این آثار برگزیده، ایرانی است.

آخرین داستان، برداشتی آزاد از داستان ضحاک ماردوش در شاهنامه، اثر ابولقاسم فردوسی، شاعر نامدار ایرانی، است و اکرانش در جشنواره های سینمایی با استقبال زیادی از سوی تماشاگران و منتقدان هنری همراه شده است.

وبسایت رسمی این انیمیشن درباره داستان چنین می نویسد: «جمشید رفته است و ضحاک در پی طمع و جاه طلبی برای محاصره جمکرد، به نیابت از پدر بر تخت جمشید تکیه می‌ زند، اما افسوس که اهریمن بر وجود ضحاک سیطره یافته و تاریکی او تمام شهر را فرا می‌ گیرد. در این میان آفریدون که کودکی است کشاورز زاده، متولد می‌شود و برای دادخواهی خون پدر و مادرش، همراه با کاوه آهنگر قیام می‌کند.»

اکبر زنجانپور، حامد بهداد، لیلا حاتمی، پرویز پرستویی، اشکان خطیبی، باران کوثری، حسن پور شیرازی، شقایق فراهانی، و ملیکا شریفی نیا از جمله صداپیشه‌های نسخه فارسی آخرین داستان هستند.

این انیمیشن که تولید آن نزدیک به یک دهه طول کشید، محصول «استودیو هورخش» است و پخش جهانی این کارتون را «سون اسکای اینترتیمنت» بر عهده دارد.

اکران آخرین داستان به زودی در ایران و سایر کشورهای جهان آغاز می شود.

اعضای آکادمی علوم و هنری های سینمایی یا اسکار، با غربال این انیمیشن ها در چند مرحله، نامزدهای نهایی را پیش از برگزاری مراسم اصلی انتخاب می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نخستین روز ملی «پریود» در آمریکا با تأکید بر دسترسی برابر به محصولات بهداشتی برگزار شد

نخستین روز ملی «پریود» در آمریکا با راه‌پیمایی در ۵۰ ایالت برگزار شد

سازمان غیر انتفاعی «پریود» نخستین روز ملی پریود، یا عادت ماهانه، در آمریکا را با برپایی راه‌پیمایی در شهرهای مختلف و جلب توجه قانون‌گذاران به دسترسی آسان همه زنان به محصولات بهداشتی برگزار کرد.

به گزارش شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز، شرکت ارائه کننده محصولات بهداشتی «آلویز» (به انگلیسی: Always) مطالعه‌ای انجام داده است که نشان می دهد از هر پنج دختر در آمریکا، یک نفر به دلیل عدم دسترسی به نوار بهداشتی مدرسه را زود ترک کرده و یا بر سر کلاس درس حاضر نشده است.

در ماه ژانویه، خبرگزاری رویترز گزارش داد که حدود دو سوم از زنان کم درآمد در سنت لوئیس ایالت میزوری توان خریداری نوار بهداشتی و یا تامپون را ندارند و حدود نیمی از آنها گفته اند که باید بین تهیه مواد غذایی و محصولات بهداشتی یکی را انتخاب می کردند.

سازمان پریود در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، گفت برخی از زنان در دوران پریود از گزینه‌های دیگری مانند پارچه، پوشک بچه، و دیگر فرآورده‌های کاغذی استفاده می کنند. در سی و پنج ایالت آمریکا، نوار بهداشتی و تامپون جزو «محصولات بهداشتی» محسوب نمی شوند و به آنها مالیات فروش تعلق می‌گیرد. سازمان پریود قصد دارد این مالیات را حذف کند.

تعدادی از نامزدهای انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا از جمله کاملا هریس، کوری بوکر، و جولین کاسترو در شبکه های اجتماعی حمایت خود را از دسترسی برابر به محصولات بهداشتی زنان اعلام کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک پژوهش جدید: انجام مدیتیشن و استفاده از داروهای آرام‌‌بخش، روند پیری را کند می‌کند

یک پژوهش تازه نشان داده که فعالیت بیش از اندازه سیستم عصبی مغز با کوتاهی عمر ارتباط دارد و غلبه کردن بر این میزان فعالیت بیشتر می‌تواند، طول عمر را افزایش دهد.

به گزارش تایم، بر اساس این پژوهش تازه که در مجله «نیچر» (Nature) منتشر شده است، دانشمندان بنا بر نتایج اولیه این پژوهش می‌گویند که استفاده از داروهای آرامبخش و یا روش‌های آرام کردن اعصاب مانند مدیتیشن می تواند فعالیت مغز را تغییر دهد و به کند شدن روند پیری کمک کند؛ هرچند اثبات این یافته نیازمند انجام آزمایش‌های بیشتر است.

به دست آوردن چنین نتیجه ای دور از ذهن نبود؛ چرا که مکانیسمی که هیجان در مغز را کنترل می کند ارتباط نزدیکی با مکانیسم کنترل‌کننده متابولیسم دارد که آن نیز به نوبه خود بر طول عمر تأثیر می گذارد. اما یافتن ارتباط فعالیت کمتر مغز با افزایش طول عمر، موضوعی غیرمنتظره بود.

این گروه از دانشمندان با بررسی بافت مغزی افرادی که در سنین مختلف از دنیا رفته اند متوجه شدند کسانی که تا ۹۰ یا ۱۰۰ سالگی عمر کرده اند، فعالیت مغزی کمتری از آنها که در ۷۰ یا ۸۰ سالگی از دنیا رفته اند، داشته اند.

آنها پروتئینی را پیدا کردند که مسئول کنترل تمامی فعالیت های سیستم عصبی مغز است. این پژوهشگران، که به دلیل نداشتن امکان انجام این آزمایش روی انسان‌ها آن را روی کرم‌ها آزمایش کرده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که زمانی که پروتئین «رست» (به انگلیسی: REST) به معنای «استراحت»، در کرم ها فعال می شود، هیجانات مغزی آنها کاهش پیدا کرده و طول عمرشان بیشتر شده است؛ ولی با کاهش فعالیت این پروتئین، فعالیت سیستم عصبی کرم‌ها بیشتر شد و طول عمرشان کاهش پیدا کرد.

از همین رو، به گفته پژوهشگران این پروتئین می تواند هدف خوبی برای داروهایی باشد که برای بیماری‌های مغزی، از جمله آلزایمر، طراحی می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیام شرکت پرزیدنت ترامپ و دخترش در افتتاح کارخانه «لوئی ویتان» در تگزاس: ایجاد اشتغال در آمریکا

پرزیدنت ترامپ و دخترش ایوانکا کارخانه لوئی ویتان در تگزاس را افتتاح کردند

کارخانه برند فرانسوی «لوئی ویتان» در تگزاس با حضور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، و ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور پرزیدنت ترامپ و یکی از مدیران شورای ملی کارگران آمریکا، آغاز به کار کرد.​

رئیس جمهوری آمریکا که برای کارزار انتخاباتی در تگزاس به سر می برد در این مراسم شرکت کرده بود، از آشنایی‌‌اش با این برند فرانسوی گفت و برنارد آرنو، مدیرعامل شرکت های «ال وی ام اچ» (LMVH) را «تاجری بابصیرت و هنرمند» توصیف کرد.

کارخانه لوئی ویتان تگزاس با ۱۵۰ کارگر آغاز به کار می کند و همه محصولاتش مهر «ساخت آمریکا» را خواهند داشت.​


لوئی وتان متعهد شده است که در پنج سال آینده، هزار شغل برای آمریکایی ها ایجاد کند. این برند سه دهه است در ایالت کالیفرنیا فعالیت می کند و در حال حاضر، ۳۳ هزار کارگر در آمریکا دارد.​


آقای آرنو با ثروتی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار، از بانفوذترین چهره های دنیای مد است. او درست پس از آن که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شد، در دفتر کار او در برج ترامپ نیویورک به دیدن او رفت و به نظر می رسد مذاکرات برای راه اندازی کارخانه های بیشتر در آمریکا از همان جا آغاز شده باشد.​


تعدادی از مشتریان شناخته شده این برند فرانسوی که از منتقدان سیاست های رئیس جمهوری آمریکا هستند از این رابطه ابراز ناخشنودی کرده اند. به گزارش نیویورک تایمز، آقای آرنو در پاسخ به انتقادها گفته است که او یک تاجر است و کاری به سیاست ندارد​.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو: تلاش‌ها برای عقب راندن رژیم ایران به شکل مستمر در جریان است

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در گفت‌وگویی با توجه به خطر افزایش نفوذ ایران در سوریه، گفت که تلاش‌ها برای عقب راندن ایران هم واقعی و جدی است و هم به شکل مستمر دنبال می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه در گفت‌وگو با برنامه «این هفته» (به انگلیسی: This Week) شبکه خبری ای‌بی‌سی، گفت: «به شما اطمینان می‌دهم که برخلاف رویکرد دولت قبلی آمریکا که ایران را به عنوان متحد راهبردی امنیتی خود در خاورمیانه برگزیده بود، تلاش [دولت کنونی ایالات متحده] برای عقب راندن ایران هم واقعی و هم مستمر است.»

مایک پمپئو: فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد یافت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

مایک پمپئو افزود: ما رویکردی بسیار متفاوت را در این زمینه اختیار کرده‌ایم. جمهوری اسلامی ایران این را حس کرده و به خاطر کارهایی که ما کرده‌ایم، امنیت و ثبات در خاورمیانه بیشتر شده است.»

منتقدان سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ در سوریه می‌گویند بیرون کشیدن نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، باعث افزایش تاثیر ایران در این کشور می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا در این گفت‌وگو تاکید کرد به دلیل راهبرد پرزیدنت ترامپ در قبال ایران، تلاش‌های رژیم ایران برای تاثیرگذاری کمتر شده است.

هشدار درباره خطر ایران

آقای پمپئو همچنین در بخشی از گفت‌و‌گویی اختصاصی با تلویزیون فاکس نیوز که پیش از سفرش به ترکیه و برقراری آتش‌بس انجام داده بود، نیز به خطر جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

وی با اشاره به اقدامات آمریکا در سطح بین‌المللی گفت: «وقتی دو سال پیش راهبرد امنیت ملی‌ پرزیدنت را اعلام کردیم، ماموریت ما کاملا مشخص بود: مقابله موثر با تروریسم در سراسر جهان برای حفظ امنیت مردم آمریکا. همه تلاش‌های ما در سوریه، در غرب آفریقا، در فیلیپین، و به طور کلی در سراسر جهان همین هدف را دنبال کرده است و همچنان بر همان هدف متمرکز هستیم. سوریه نیز بخش کوچکی از این راهبرد گسترده ما برای خاورمیانه است.»

وی افزود: «ما بارها درباره بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان، یعنی جمهوری اسلامی ایران، حرف زده‌ایم. ولی تمرکز جداگانه بر آن چه که در یک بخش کوچک از سوریه می‌گذرد، خطر واقعی که متوجه مردم آمریکا است و نیز دستاوردهای دولت فعلی ایالات متحده در جلوگیری از تاثیر این تهدید بر امنیت آمریکایی‌ها را نادیده می‌گیرد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: «من به شما اطمینان می‌دهم که جمهوری اسلامی ایران دارد اثر قدرت و فشار کامل ایالات متحده آمریکا را حس می‌کند و این تاثیر هر روز حس می‌شود و همین طور در آینده نیز ادامه خواهد داشت. ما آن قدر این راهبرد را ادامه می‌دهیم تا آن که رژیم ایران رفتارش را عوض کند. ما به این سیاست تعهد کامل داریم و اطمینان دارم که سرانجام موفق خواهیم شد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور منندز: باید از تهدیدی که از سوی ایران متوجه اسرائیل است جلوگیری شود

باب منندز‌، نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی در مجلس سنای آمریکا، در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره تهدیدی که از سوی ایران متوجه اسرائیل است، صحبت کرد.

سناتور منندز، نفر دوم کمیته روابط خارجی مجلس سنا، روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی «این هفته» (به انگلیسی: This Week) شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» با انتقاد از سیاست خارجی اخیر دولت آمریکا در قبال سوریه گفت: «بر خلاف نظر پرزیدنت ترامپ که می‌گوید: درگیری هفت هزار مایل آن طرف‌تر است و ما نباید نگران آن باشیم، باید گفت در حملات یازدهم سپتامبر آنها همین هفت هزار مایل را طی کردند و نهایتا بدترین حمله در طول تاریخ کشور ما را انجام دادند.»

باب منندز همچنین با انتقاد از خروج نیروهای ایالات متحده از شمال سوریه آن را پشت کردن به کُردها، که در کنار نیروهای آمریکا برای پایان دادن به تهدید داعش جنگیده بودند، و نیز به اسرائیل، هم‌پیمان ایالات متحده، دانست و گفت: «در واقع ایران اکنون سهولت بیشتری برای برخورداری از آن پل ارتباطی دارد تا از تسلیحات پیچیده‌تری برای حمله به اسرائیل استفاده کند.»

وی افزود:‌«هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران پل ارتباطی زمینی خود را [در سوریه] احداث نکرده و اسرائیل را تهدید نکند.»

سناتور منندز از جمله سیاست‌مدارانی است که با سیاست پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از شمال سوریه مخالف هستند. پرزیدنت ترامپ گفته بود جنگ‌های بی‌پایان را خاتمه می‌دهد و نیروهای آمریکایی را به خانه بازمی‌گرداند.

پرزیدنت ترامپ هفته پیش هیاتی را به رهبری مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، راهی ترکیه کرد و این هیات توانست با ترکیه برای برقراری آتش‌بس در شمال سوریه به توافق برسد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اردن با پادشاه این کشور دیدار کرد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به همراه شماری از نمایندگان کنگره روز شنبه ۲۷ مهر ماه در اردن با شاه عبدالله دوم، پادشاه این کشور، دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم پلوسی با صدور بیانیه‌ای در مورد این سفر گفت که این سفر در «زمانی حساس و مهم برای ثبات و امنیت در منطقه انجام شده است. ... با توجه به تعمیق بحران در سوریه به دنبال عملیات نظامی ترکیه، هیئت ما گفت‌وگوهایی حیاتی را در مورد تاثیر بر ثبات منطقه‌ای،‌ افزایش شمار پناهجویان، و خلأ خطرناکی که فراروی داعش، ایران، و داعش باز شده است، انجام دادیم.»

در این هیئت قانون‌گذاران برجسته‌ای چون الیوت انگل، رئیس کمیته روابط خارجی، بنی تامسون، رئیس کمیته امنیت داخلی، آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی، و مک تورنبری، از نمایندگان ارشد حزب جمهوری‌خواه در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان، حضور دارند.

این گزارش می‌گوید هیئت مزبور با پادشاه و همچنین وزیر خارجه اردن دیدار کرده است.

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان که اکثریت این مجلس را در اختیار دارند، منتقد سیاست‌های دولت پرزیدنت ترامپ در مورد شمال سوریه هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراض به مشکلات اقتصادی در بیروت ادامه دارد؛ خروج نمایندگان مسیحی از کابینه حریری

در ادامه اعتراضات به وضعیت اقتصادی لبنان در شهر بیروت، چهار عضو حزب موسوم به «نیروهای لبنانی» که نماینده جامعه مسیحی مارونی این کشور است از کابینه سعد حریری خارج شدند.

به گزارش رویترز، معترضان در بیروت روز یکشنبه ۲۸ مهر برای چهارمین روز پیاپی در خیابان ها حضور یافتند و با پخش آهنگ های ملی گرایانه خواستار کناره گیری دولت شدند.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان، رقبای سیاسی خود را متهم کرده که با عدم تصویب بودجه یازده میلیارد دلاری، که توسط اهداکنندگان بین المللی تامین شده است، مانع از مهار بحران اقتصادی شده‌اند.

رقص و پایکوبی لبنانی‌ها؛ معترضان لبنانی از دولت چه می‌خواهند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

روز شنبه سمیر جعجع، رهبر حزب نیروهای لبنان، خروج چهار وزیر از کابینه حریری را اعلام کرد و گفت که دولت حریری قادر به جلوگیری از وخامت اقتصادی نیست.

این در حالی است که حریری روز شنبه به احزاب حاضر در دولت تا پایان روز دوشنبه مهلت داده بود تا برای حل مشکلات اقتصادی فعلی راه‌حلی ارائه کنند.

عمده اعتراضات کنونی به برنامه ریاضت اقتصادی دولت حریری است. دولت این کشور برای تامین بودجه سال آینده با مشکل رو‌به‌رو است و قصد داشت بر بنزین، تنباکو، و نرم‌افزارهای ارتباطی از جمله «واتس‌اپ» مالیات بیشتری وضع کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تشدید فشار بر مخالفان حجاب اجباری؛ پلیس در پاساژهای تهران با «بدحجابی» برخورد می کند

در حالی که برخوردهای قضایی با مخالفان حجاب اجباری در ایران افزایش یافته است، رئیس پلیس تهران این بار از اجرایی طرح برخورد با آن چه «بد حجابی» نامیده می شود، در «پاساژها و مال‌های بزرگ تهران» خبر داده است.

حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران روز یکشنبه ۲۸ مهرماه طرح برخورد با «بد حجابی» را «ناظر دو» اعلام کرد که از شهریورماه آغاز شده و به ایلنا گفت که این طرح در «همه پاساژها و مال‌های تهران» اجرا می شود.

رئیس پلیس تهران برخورد با مخالفان حجاب اجباری را «جزو موارد طبیعی و عادی» نیروی انتظامی توصیف کرده است.

تشدید فشار پلیس و دستگاه قضایی به مسئله رعایت حجاب اجباری در ماه‌های اخیر به شبکه های اجتماعی و حتی چهره های سرشناس نیز رسیده است. در آخرین مورد متین ستوده بازیگر زن ایرانی به خاطر «نوع پوشش» در اکران خصوصی یک فیلم به دادسرای ارشاد احضار و با کفالت آزاد شد.

چندی پیش نیز ۱۷ زن و مرد که در سد لفور مشغول تفریح در پشت سد لفور بودند به خاطر آن که مردان مایوی شنا بر تن دارند و زنان حاضر در تصویر نیز حجاب خود را برداشته‌ بودندبه ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی محکوم شدند.

همچنین برای یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، و مژگان کشاورز از مخالفان حجاب اجباری مجموعا به ۵۵ سال زندان در ایران را محکوم شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از میزبانی نشست سران گروه هفت در ملک شخصی خود صرف‌نظر کرد

کاخ سفید سفید اعلام کرد پرزیدنت ترامپ از میزبانی اجلاس سران گروه هفت در یکی از استراحتگاه‌های خود در فلوریدا صرفنظر کرد.

پیشتر اعلام شده بود پس از بررسی میان ۱۲ کاندیدای میزبانی، استراحتگاه گلف «ترامپ نشنال دورال» در میامی ایالت فلوریدا برای میزبانی انتخاب شده است.

منتقدان پرزیدنت ترامپ گفته بودند که او نباید امور دولتی را در تاسیساتی که ارتباطی با او داشته باشد،‌ برگزار کند.

جلسه سران گروه هفت یا «جی‌ هفت» قرار است در روزهای ۱۰ تا ۱۲ ژوئن ۲۰۲۰ (۲۰ تا ۲۲ خرداد سال ۱۳۹۹) برگزار شود. آمریکا رئیس دوره ای این نشست است.

پرزیدنت ترامپ پیشنهاد بازگشت روسیه به این نشست را داده است. این گروه از زمان حمله روسیه به اوکراین، عضویت مسکو در این گروه را لغو و آن کشور را از شرکت در این نشست‌ها منع کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برادر حسن روحانی که به جرم فساد مالی زندانی شد، بعد از چند روز از اوین به مرخصی رفت

حسین فریدون در حالی چند روز بعد بعد از زندانی‌شدن به مرخصی رفته که زندانیان سیاسی گاهی تا آخر دوران حبس از این امکان حتی برای درمان و مرگ اقوام درجه یک برخوردار نیستند.

حسین فریدون برادر رئیس جمهور ایران که به فساد مالی ۳۱میلیاردتومانی محکوم شده است، تنها چند روز پس از رفتن به زندان اوین، به مرخصی رفت.

حسین فریدون برادر رئیس جمهور ایران روز ۲۴ مهرماه برای اجرای حکم پنج سال حبس به اتهام فساد مالی به زندان رفت اما یک مقام مسئول در قوه‌ قضائیه به خبرگزاری تسنیم گفت که «فریدون یک مرحله از سوی زندان پذیرش شد و قبل از تعطیلی به مرخصی رفت.»

زمان دقیق مرخصی رفتن برادر حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام نشده است.

خبر به مرخصی رفتن حسین فریدون در شرایطی منتشر شده است که او پیش از رفتن به زندان در یک نامه مدعی شده بود که اجرای حکم او نشان داده «برادر رئیس جمهور بودن» نه تنها هیچ مزیتی برای او ندارد بلکه می تواند خودش «یک اتهام » باشد.

این ادعای فریدون در حالی است که پیش از این نیز برادر رئیس جمهور ایران با تودیع وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی که گفته می شود از سوی حسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت فراهم شده بود، تنها یک روز پس از بازداشت، آزاد شده بود.

موافقت مرخصی برای برادر رئیس جمهور ایران در شرایطی است که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با تودیع وثیقه و مرخصی بسیاری از زندانیان سیاسی و فعالان بازداشتی حتی به خاطر مسائل پزشکی مخالفت می کنند و حتی اجازه اعزام این فعالان را به بیمارستان نمی دهند.

همچنین دادگاه فساد مالی برادر رئیس جمهور ایران در پشت درهای بسته برگزار شد.

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تیرماه امسال با صدور بیانیه‌ای از ایران خواست امکان درمان برای زندانیانی که به خدمات پزشکی و درمانی نیاز فوری دارند، فراهم کند.

آرش صادقی از جمله فعالان زندانی در ایران است که علی رغم وخامت حال همچنان از دسترسی به خدمات درمانی مناسب محروم است.

همچنین بارها با مرخصی درمانی نرگس محمدی فعال مدنی زندانی در ایران مخالفت شده است. خانم محمدی حتی پس از جراحی رحم علی‌رغم هشدار پزشکان به زندان منتقل شده، از داروی انتی‌بیوتیک محروم مانده بود.

حتی تعیین وثیقه برای پرونده‌هایی که متهمان آنها را کارگران معترض، نویسندگان و دانشجویان تشکیل می دهند، مشکلاتی برای این افراد ایجاد می‌کند تا نهایتا در زندان بمانند. در مقابل متهمان سرشناس دولتی در پرونده‌های تخلفات مالی وثیقه‌های تعیین شده از سوی دادگاه را به راحتی تامین کرده و آزاد می‌شوند،

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه اروپا: نامه درخواست نخست وزیر بریتانیا برای تعویق خروج از اتحادیه اروپا را دریافت کردیم

اتحادیه اروپا اعلام کرد که نامه درخواست بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا برای تاخیر در خروج از «اتحادیه اروپا» موسوم به برگزیت را بدون امضاء دریافت کرده است.

به گزارش رویترز، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نامه ای امضا نشده به اتحادیه اروپا ارسال کرده و خواستار تأخیر در خروج این کشور از اتحادیه اروپا شده است.

بنابراین گزارش جانسون سه نامه به دونالد توسک، رئیس شورای اروپا ارسال کرده که یکی از این نامه‌ها یادداشتی مختصر به معنی اطاعت از قانونی است که مورد توافق پارلمان قرار گرفته است. قانون موسوم به «بن» که ماه پیش در پارلمان تصویب شد، نخست وزیر بریتانیا را موظف به این کار کرده است.

نامه دوم کپی نامه بدون امضای جانسون است و نامه سوم نامه‌ای است که از طرف جانسون امضا شده و در آن آمده است که تعویق بیشتر برگزیت را نمی خواهد.

در این نامه آمده است که تعویق بیشتر برگزیت به منافع بریتانیا و شرکای اتحادیه اروپا و روابط فی مابین آسیب می زند.

بنابر این گزارش نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت که ممکن است که دوستان ما در اتحادیه اروپا درخواست پارلمان بریتانیا برای تأخیر بیشتر را رد کنند.

همچنین دونالد توسک رئیس شورای اروپایی با اعلام این که نامه بوریس جانسون را دریافت کرده است در یک توئیت نوشت که با رهبران اروپایی در این باره گفت‌وگو خواهد کرد.

بوریس جانسون از زمان روی‌کارآمدن گفته بود برگزیت را تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با توافق یا بدون توافق اجرا می‌کند.

نخست وزیر بریتانیا همچنین اخیرا گزارش داده بود که با اتحادیه اروپا برسر برگزیت جدید به توافق رسیده است. بخش عمده توافق تازه بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت همان مواردی است که ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا، سال گذشته با اتحادیه اروپا بر سر آنها به توافق رسیده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا از کارگردان سرشناس هالیوود برای تن ندادن به سانسور چین تقدیر کرد

آقای پمپئو در توئیتر خود از کوئنتین تارانتیتو قدردانی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، از کوئنتین تارانتیتو، فیلمساز سرشناس آمریکایی، برای تن ندادن به سانسور مورد درخواست دولت چین تقدیر کرد.

آقای پمپئو در حساب توئیتر خود نوشت: «اقدام کوئنتین تارانتیتو را، که حاضر نشد برای تن‌دادن به سانسور چین، تدوین دیگری از فیلمش ارائه دهد، تحسین می‌کنم. حقوق غیرقابل انکاری مثل آزادی بیان نباید مورد معاملعه قرار بگیرد.»

اشاره آقای پمپئو به فشار اعماتل شده توسط دولت چین بر فیلم جدید تارانتینو به نام «روزی روزگاری در هالیوود» است. دولت چین خواستار آن شده است که بخش هایی از این فیلم، که به بروس لی، هنرپیشه مشهور هنرهای رزمی، اختصاص دارد، تغییر کند.

دختر بروس لی پیشتر از تارانتینو انتقاد کرده و گفته بود که او، پدرش را به عنوان فردی مغرور به تصویر کشیده است و پدر او این چنین شخصیتی نداشت.

با مشخص شدن ۲۵ اکتبر به عنوان تاریخ نمایش این فیلم در چین، دختر بروس لی شکایت کرد و چین از تارانتینو خواست بخش‌هایی از فیلم را تغییر دهد. اما آقای تارانتینو از این کار خودداری کرد.

فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» که ستارگانی مانند لئوناردو دی‌کاپریو و برد پیت در آن ایفای نقش می‌کنند تاکنون بیش از سیصد میلیون دلار فروش داشته است. اما در صورت عدم نمایش احتمالی آن در سینماهای چین، سازندگان این فیلم درآمد زیادی را از دست خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع ایالات متحده: نیروهای آمریکایی در سوریه به عراق می‌روند

وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد که نیروهای آمریکایی پس از ترک سوریه، به غرب عراق خواهند رفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، مارک اسپر، به هنگام سفر به منطقه خاورمیانه به خبرنگاران گفت که طبق برنامه‌های فعلی، تمام نیروهای آمریکایی که سوریه را ترک می کنند، به غرب عراق خواهند رفت و نیروهای آمریکایی برای جلوگیری از تجدید حیات داعش همچنان به انجام عملیات نظامی خود در این منطقه ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین احتمال عملیات ضدتروریستی از سوی نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را رد نکرده است.

آسوشیتدپرس نوشت که این اولین بار است به صورت مشخص عنوان می شود، سربازان آمریکایی در هنگام خروج از سوریه به کجا خواهند رفت و جنگ علیه داعش چگونه ادامه می‌یابد.

مارک اسپر همچنین گفت که با همتای عراقی خود در مورد برنامه انتقال بیش از ۷۰۰ سرباز که سوریه را به غرب عراق ترک کرده اند، گفت‌وگو کرده است.

وزیر دفاع آمریکا عنوان کرد نیروهای نظامی که به عراق می روند دو ماموریت خواهند داشت. یکی «کمک به دفاع از عراق» و دیگری «انجام ماموریت ضد داعش».

وزیر دفاع آمریکا گفت که او در جلسه ناتو که هفته آینده برگزار می شود درباره راه پیشبرد «ماموریت ضد داعش» گفت‌وگو خواهدکرد.

ایالات متحده آمریکا بعد از توافق با عراق، در حال حاضر بیش از پنج هزار نیروی آمریکایی در این کشور دارد.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که تاکنون حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای نظامی آمریکا سوریه را ترک کرده اند و حدود دو هفته طول خواهد کشید تا این نیروها از سوریه خارج شوند.

این مقام مسئول، به شرط ناشناس ماندن به آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده از نقض آتش بس میان ترکیه و کردها مطلع است ولی به لحاظ نظامی بر این آتش بس نظارت نمی‌کند.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با انتشار پیامی در توئیتر به گزارش‌های منتشره در مورد نقض آتش‌بس در سوریه اشاره کرده و گفته بود که در این مورد با رجب طیب اردوغان صحبت کرده است و اکنون، در پی حل موارد جزئی، ترکیه خواهان اجرای آتش‌بس است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، پس از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که این کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

آقای پنس که یک هیئت بلندپایه آمریکا را در آنکارا رهبری کرده بود، غروب پنجشنبه ۲۵ مهر در یک کنفرانس خبری گفت که تحت رهبری توانمندانه پرزیدنت ترامپ و همکاری رهبران دو کشور (ایالات متحده و ترکیه) به توافق رسیده‌اند که ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف کند تا نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور ارشد سنای آمریکا خواستار تحقیقات درباره آلودگی غذای اطفال به ذرات فلزات شد

چاک شومر

یک مطالعه توسط سازمان غیرانتفاعی «هلثی بیبیز برایت فیوچر» یا «آینده روشن کودکان تندرست» (به انگلیسی: Healthy Babies Bright Future)، از وجود ذرات فلزات سنگین در ۹۵ درصد از ۱۶۸ محصول غذایی ویژه کودکان خردسال گزارش داد.

چاک شومر، سناتور دموکرات از ایالت نیویورک و رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا، روز یکشنبه (۲۸ مهر) از سازمان غذا و داروی آمریکا خواست تا اقدامات بیشتری را برای نظارت بر صنایع تولید محصولات غذایی اطفال انجام دهند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ۹۵ درصد از غذاهای آزمایش‌شده به سرب، آرسنیک، جیوه، یا کادمیم آلوده بودند.

سناتور نیویورک گفت که مصرف‌کنندگان «انتظار به جا دارند که این غذاها کاملاً بی خطر، تحت نظارت، و مغذی باشند.»

وی از ناظران دولتی خواست تا نتایج این مطالعه را مورد بررسی قرار دهند و یافته های خود را در یک بیانیه عمومی منتشر کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارشی از یک ائتلاف جهانی: ورزش، داروی ضدسرطان است

اکنون شواهد و مدارک کافی وجود دارد که نشان می دهد ورزش، داروی ضد سرطان است.

سایت «مد اسکیپ» نوشت، بنا بر گزارشی که از سوی یک ائتلاف جهانی تشکیل یافته از ۴۰ رهبر از ۱۷ سازمان، به سرپرستی کالج پزشکی ورزشی آمریکا، منتشر شده است، متخصصان سرطان‌شناسی (انکولوژی) در تجویز ورزش به بیماران سرطانی کوتاهی می کنند.

کارشناسان جهانی اکنون راهنمای جدیدی را منتشر کرده اند:

۱) اکنون شواهد و مدارک کافی وجود دارد که ورزش، داروی ضدسرطان است.

۲) در حال حاضر تجویز ورزش باید یکی از راه های استاندارد مراقبت و درمان از بیماران سرطانی باشد.

دکتر کترین اشمیتز، رهبر این پژوهش در انستیتوی سرطان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، در این گزارش نوشته است: «اگر یک دارو مزایایی مشابه [با ورزش] داشته باشد، [پزشکان] به طور گسترده‌تری آن را تجویز می‌‌کنند.»

کارشناسان از پزشکان می خواهند که در تجویز ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی به بیماران سرطانی پویش‌گرایانه‌‌تر رفتار کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایوانکا ترامپ: کشورهای درحال توسعه تنها با تقویت زنان، می‌توانند از کمک آمریکا برخوردار شوند

ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور پرزیدنت دونالد ترامپ می‌گوید کشورهای در حال توسعه برای همکاری و برخورداری از کمک ایالات متحده، باید از طریق دسترسی به کار، آموزش و محافظت حقوقی، به زنان برای قدرتمند شدن کمک کنند.

رویترز روز شنبه ۲۷ مهر گزارش داد خانم ترامپ که جمعه شب در نشست سالانه مشترک بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول سخنرانی می‌کرد، تاکید کرد که آینده همکاری ایالات متحده برای کمک و تجارت با کشورهای در حال توسعه به تلاش‌های آنها برای بهبود مشکلات زنان در این کشورها بستگی دارد.

ایوانکا ترامپ گفت کمک های آمریکا به کشورهای دیگر در زمینه توسعه، با این هدف انجام می شود که آن کشورها به نقطه خود-اتکایی برسند.

دولت پرزیدنت ترامپ از سال ۲۰۱۷ همکاری با بانک جهانی و ۱۳ کشور را برای کارآفرینی زنان آغاز کرد و امسال کمک خود را به ۵۰ میلیون دلار رساند. پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ این کمک‌ها، پنجاه میلیون زن در کشورهای در حال توسعه را دربربگیرد.

کارزاری که ایوانکا ترامپ پیش می‌برد از کشورها می‌خواهد قوانین محدودیت کننده زنان را بردارند، به آنها اموزش بدهند و کمک کنند تا آنها صاحب حرفه و کار شوند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا حمله به یک مسجد در افغانستان را محکوم کرد

وزیر خارجه ایالات متحده حمله به نمازگزاران در مسجدی در استان ننگرهار افغانستان را به شدت محکوم کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۲۷ مهر در توئیتی ضمن محکومیت این حمله نوشت: اماکن عبادی باید پناهگاهی برای انسان‌ها باشند نه هدف حملات تروریستی.

آقای پمپئو همچنین به خانواده قربانیان این حمله تسلیت گفته است.

وقوع چند انفجار در مسجدی در شهرستان هسکه مینه استان ننگرهار در شرق افغانستان در روز جمعه ۲۶ مهر جان ده‌ها تن از نمازگزاران را گرفت و بسیاری را زخمی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG