لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

انتخابات سراسری بریتانیا آغاز شد


انتخابات سراسری بریتانیا آغاز شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

انتخابات سراسری بریتانیا صبح روز پنجشنبه آغاز شد. نظر سنجی ها حاکی از آن است که دو حزب عمده رقیب، یعنی حزب محافظه کار و حزب کارگر بریتانیا، رقابتی نزدیک خواهند داشت.

بر اساس آخرین نظر سنجی های پیش از انتخابات، حزب محافظه کار به رهبری دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، ۳۳ درصد، و حزب کارگر به رهبری اد میلیبند، ۳۴ درصد آراء را ممکن است بدست آورند.

به احتمال زیاد هیچ یک از این دو حزب نمی توانند اکثریت آراء را بدست آورند و برنده این انتخابات راهی جز ائتلاف با حزب یا احزاب کوچکتر ندارد.

رهبران سیاسی بریتانیا و اکثر قریب به اتفاق ناظران آن کشور، رای گیری روز پنجشنبه را به همه پرسی تشبیه کرده اند.

نخست وزیر محافظه کار بریتانیا، در راستای کاهش هزینه های عمومی، با صرف مبالغ بیشتر برای گسترش نظام بهداشت عمومی مخالف است و قول داده در صورت پیروزی، موضوع ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا را به رفراندوم بگذارد.

آقای کامرون معتقد است، سیاست های پیشنهادی اد میلیببند رهبر حزب کارگر، تمام دست آوردهای اقتصادی حزب محافظه کار در نیم دهه اخیر را نابود می کند.

اد میلیبند، رهبر ۴۵ ساله حزب کارگر نیز که تا همین چند هفته پیش، در نظرسنجی ها چندان اقبالی نداشت، به سرنوشت ساز بودن این انتخابات اشاره کرده است.

او گفت: «این آشکارترین گزینه ای است که در برابر مردم بریتانیا گذشته شده است؛ انتخابی بین حزب محافظه کار که تنها به فکر اقلیت مرفه است، و حزب کارگر، که اولویتش کارکنان و کارگرانند.»

نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا که در پنج سال اخیر با حزب محافظه کار بریتانیا ائتلاف کرده بود، نیز روز پنجشنبه در حوزه رای گیری محل انتخابش حاضر، و رای خود را به صندوق انداخت.

در این انتخابات، نیک کلگ، و نیکلا استروجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند که می خواهد بار دیگر جدایی اسکاتلند را از بریتانیا را به رای گیری بگذارد، بصورت دو مهره اصلی و سرنوشت ساز این انتخابات در آمده اند.

XS
SM
MD
LG