لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

طرح بوریس جانسون برای برگزیت با چالش‌های جدی مواجه است


بوریس جانسون می گوید قصد دارد هر طور شده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را اجرایی کند.
بوریس جانسون می گوید قصد دارد هر طور شده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را اجرایی کند.

طرح بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا با چالش‌های جدی حقوقی، سیاسی، و دیپلماتیک مواجه شده است.

به گزارش رویترز در روز جمعه ۸ شهریور، این موانع در حالی ایجاد شده که ایرلند، بریتانیا را به رفتار غیرمنطقی متهم کرده است و جان میجر، نخست وزیر سابق بریتانیا، نیز برای جلوگیری از تعلیق فعالیت پارلمان، تلاش می‌کند.

بوریس جانسون می خواهد به منظور پیشبرد برنامه‌های خود برای خروج از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت، پارلمان بریتانیا را تا ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) تعلیق کند.

جانسون وعده داده است که بریتانیا در پایان ماه اکتبر اتحادیه اروپا را، با توافق یا بدون توافق، ترک می‌کند. بسیاری از کارشناسان نسبت به پیامدهای خروج بریتانیا بدون رسیدن به یک توافق با اتحادیه اروپا، هشدار داده اند.

جانسون به شبکه بی‌بی‌سی گفته است هرچه اعضای پارلمان بیشتر برای بستن راه خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا تلاش کنند، احتمال این که بریتانیا عاقبت به همان وضعیت دچار شود، بیشتر خواهد بود.

در همین حال، خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که بریتانیا، فرانسه، و آلمان روز جمعه در مورد حفظ برجام و حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس گفتگو می‌کنند. تنش‌ها در این آبراه استراتژیک با توقیف نفتکش های غربی بدست ایران و همچنین اختلافات تهران و واشنگتن بر سر برجام، افزایش یافته است.

پرزیدنت دونالد ترامپ، سال گذشته با تاکید بر این که برجام مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای نمی شود از برجام خارج شد. رئیس جمهوری آمریکا خواستار توافقی جدید و جامع با ایران است؛ توافقی که همه موارد نگرانی نسبت به فعالیت‌های رژیم ایران، از جمله فعالیت‌های موشکی و حمایت رژیم از گروه‌های تروریستی، را در بر بگیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG