لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۶

ابو قتاده پس از ده سال از زندان بريتانيا آزاد شد


عمر عثمان، با نام مستعار ابو قتاده، روحانی ۵۱ ساله اهل اردن، کسی که زمانی به دست راست بن لادن در اروپا شهرت داشت ديروز از زندان آزاد شد.

وی که از ده سال پيش به اين طرف به طور متناوب در بازداشتگاه شديداً تحت کنترل لانگ لارتين در بريتانيا نگهداری می شد، روز گذشته به قيد وثيقه و تحت شرايط بسيار محدود و مشروط از زندان آزاد شد .

ابو قتاده قرار است ۲۲ ساعت در روز، بدون تلفن همراه، اينترنت يا حق موعظه يا شرکت در نماز جماعت مسجد در حبس خانگی بماند.

ابو قتاده که از شش سال پيش تلاش می کرد از استرداد خود به اردن برای محاکمه به اتهام فعاليتهای تروريستی جلوگيری کند، سرانجام در روز ۱۷ ژانويه در دادگاه تجديد نظر موفق شد نظر مساعد دادگاه را جلب کند.

دادگاه حقوق بشر اروپا ماه پيش با حضور ۷ قاضی تشکيل جلسه داد. دادگاه در توجيه رأی خود می گويد، وی در اردن در جريان بازجوييها ممکن است تحت شکنجه قرار گيرد.

ابوقتاده در دادگاهی در اردن بطور غيابی به اتهام دخالت در دو توطئه بمبگذاری مجرم شناخته شده و زمانی به تشخيص يکی از قضات بريتانيا، از طرفداران به واقع خطرناک القاعده به شمار می رفت.
ابوقتاده که در سال ۱۹۶۰ در حومه بيت اللهم، بخشی از اردن آن زمان و کرانه باختری رود اردن کنونی متولد شده پيش از اين هرگز رسماً عليه او اعلام جرم نشده است.

XS
SM
MD
LG