لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

شکست های داعش در عراق و سوریه


انتشار گزارش ها درباره بی رحمی و قساوت هایی که گروه دولت اسلامی مرتکب می شود ادامه دارد. داعش در رقه، چهار پسر نوجوان و مرد جوانی را که گویا اطلاعاتی برای ائتلاف ضد داعش فراهم می آوردند، گردن زد. در موصل، گفته می شود تروریست های داعش خانه ای را آتش زدند و دختر مسیحی ۱۲ ساله ای را سوزاندند زیرا مادرش مالیات جزیه را به موقع پرداخت نکرده بود. این حوادث بار دیگر نشان می دهد گروه دولت اسلامی، به گفته جان کری وزیر خارجه امریکا، "بوروکراسی بی رحمانه ای بوجود آورده است."

اما خبرهای اخیر از عراق و سوریه برای گروه خوشایند نیست. ائتلاف ضد داعش آن را زیر فشار گذاشته است، سرزمین های زیر کنترلش را پس می گیرد، به شبکه مالی آن صدمه می زند و رهبرانش را می کشد.

در اوائل ماه جاری، ائتلاف حمله کرد و دو تروریست مهم را کشت. نخست ، ابو حمزه بود، که مسئول هماهنگی پیکارجویان گروه دولت اسلامی و امور مالی آن در دره رود فرات شناخته می شد. دیگری، دستیار او، ابو صوفیه، که در حملات شیمیایی در همان منطقه دخالت داشت.

در جبهه عراق، وقتی نیروهای عراقی وارد شهرک استراتژیک رطبه شدند و آنرا از تروریست ها گرفتند، ضربه سختی به داعش وارد آمد. رطبه هرچند کوچک است اما اهمیت زیادی دارد زیرا، آنگونه که سرهنگ استیون وارن ، سخنگوی ائتلاف ضد داعش توضیح داد، در مسیر اصلی بین بغداد و اردن قرار دارد، گشودن آن بر اقتصادهای اردن و عراق تاثیر خواهد داشت و گروه دولت اسلامی را از یک ناحیه حمایتی مهم محروم خواهد کرد.

سرهنگ وارن همچنین یادآور شد که طی هفته گذشته در سوریه، نیروهای اپوزیسیون به چند عملیات دست زدند و پنج روستا را تصرف کردند. و از اردوگاه آموزشی نیروهای دمکراتیک سوریه، در شمال کشور، گروه دیگری از ۲۰۰ رزمنده عرب که به ائتلاف عرب سوری ملحق خواهند شد، بیرون می آیند.

سرهنگ وارن گفت تاکنون در سوریه داعش ۲۰ درصد سرزمینی را که در تصرف داشت از دست داده است؛ و در عراق، ۴۰ درصد. ائتلاف به حمله به شریان اقتصاد آن – تولید نفت، مراکز پول نقد و بانکداری غیرقانونی- ادامه می دهد.

جنگ علیه داعش همچنان دشوار است، و مردم در رقه، موصل و نواحی دیگر در سوریه و عراق هنوز بی رحمانه زیر دست گروه رنج می برند. موج دهشتناک انفجارهای اخیر در بغداد ضلالت آنرا نشان می دهد، ده ها شهروند، از جمله زنان و کودکان کشته شدند.

اما علیرغم بی رحمی و خون آشامی، داعش بشدت زیر فشار قرار دارد و هر روز زمینه را از دست می دهد. ائتلاف که ۶۶ کشور از هر گوشه جهان را در بر می گیرد، تصمیم دارد باخت های داعش را به شکست تبدیل کند.

XS
SM
MD
LG