لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

دست کم ۶۴ نفر در انفجارهای اوگاندا جان سپردند


رییس جمهوری اوگاندا از محل دو بمب گذاری در پایتخت این کشور، کامپالا، بازدید کرد. این بمب گذاری ها که دست کم ۶۴ کشته و ده ها مجروح برجای گذاشت هنگامی روی داد که افراد بسیاری برای تماشای رقابت های جام جهانی تجمع کرده بودند.

یُوِری موسِوِنی، رییس جمهوری اوگاندا، بمب گذاران را «تروریست» نامید و گفت آنها در هرکجا که باشند بازداشت خواهند شد.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته، اما یکی از مقام های پلیس اوگاندا می گوید او مشکوک است که گروه اسلامگرایان سومالی، به نام «الشباب» این بمب گذاری را هماهنگ کرده باشند و در این صورت، این نخستین حمله اسلامگرایان در خارج از سومالی خواهد بود.

«الشباب» کنترل بخش اعظم پایتخت سومالی را در دست دارد و پیشتر اعلام کرده بود که پخش رقابت های جام جهانی فوتبال ممنوع است.

ستيزه جويان سومالی تهديد کرده بودند کامپالا را به سبب آنکه اوگاندا در نيروی صلحبان اتحاديه آفريقا برای حمايـت از دولت سومالی شرکت دارد، مورد حمله قرار خواهند داد.

در موگاديشو پايتخت سومالی شيخ يوسف شيخ عيسی فرمانده شورشيان الشباب به آسوشيتد پرس گفت که از اجرای اين حملات در اوگاندا خشنود است اما از تأييد يا تکذيب دخالت الشباب در اين عمليات امتناع کرد.

مقامات کاخ سفيد می گويند پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا از اين رويداد «بسيار متأسف» شده است و اين حملات را «جبونانه و رقت انگيز» توصيف کرده است. کاخ سفيد اعلام کرد آمريکا آماده است هرگونه کمکی را که دولت اوگاندا درخواست کند، فراهم آورد.

XS
SM
MD
LG