لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

تلاش آمريکا برای کمک به ريشه کن کردن «ارتش مقاومت خداوند» در اوگاندا


تلاش آمريکا برای کمک به ريشه کن کردن «ارتش مقاومت خداوند» در اوگاندا
تلاش آمريکا برای کمک به ريشه کن کردن «ارتش مقاومت خداوند» در اوگاندا

پس از سال ها فعاليت های روشنگرانه گروه های مدافع حقوق بشر برای جلب توجه افکار عمومی جهان نسبت به فجايعی که سال هاست توسط گروه «ارتش مقاومت خداوند» در بخش هايی از شمال اوگاندا و جنوب سودان صورت می گيرد، کنگره آمريکا سال گذشته با اعزام نيروی نظامی به اوگاندا موافقت کرد.

وزارت دفاع آمريکا هفته گذشته اعلام کرد، يکصد سرباز ويژه و تازه نفس برای مبارزه با اين گروه و ريشه کن کردن آن، به اوگاندا و از آنجا به جمهوری آفريقای مرکزی، اعزام کرده است.

ديده بان حقوق بشر سال گذشته با تهيه يک گزارش ويديويی از رييس جمهوری آمريکا خواست به مردم اوگاندا، قربانيان تجاوزهای جنسی، تحقير شدگان و کودک سربازان، کمک کند.

گزارش ديده بان حقوق بشر با اين عنوان آغاز شده بود: اوبامای عزيز، پيامی از سوی قربانيان فجايع «ارتش مقاومت خداوند» يا «ال آر ای.»

پرزيدنت اوباما روز جمعه گذشته، ۲۲ مهر، اعلام کرد يکصد سرباز آمريکايی برای مبارزه با نيروهای ال آر ای و خلع سلاح آنها به اوگاندا و از آنجا به جمهوری آفريقای مرکزی اعزام خواهند شد.

بر خلاف دخالت نظامی در ليبی اين اقدام در سال ۲۰۱۰ به تصويب کنگره آمريکا رسيده است.

با طرح نام ارتش مقاومت خداوند، به خصوص آنجا که سخن از کودک سربازان به ميان می آيد، اين پرسش پيش می آيد که ارتش مقاومت خداوند و بانيان و رهبران آن چه کسانی هستند، ايدئولوژيشان چيست و از چه زمانی فعاليت هايشان را آغاز کرده اند؟

پيدايش اين گروه به سال ها پيش و به زنی از روستای اوپيت در شمال اوگاندا باز می گردد. اين زن، که آليسا اوما نام داشت در ۳۰ سالگی پس از مدت ها ناپديد شدن به ناگاه ادعا کرد که از يک سال پيش روح يک افسر ايتاليايی، به نام لاکوِنا، به معنای « کلام خداوند» در جسم او حلول کرده است.

او که از آن پس آليس لاکونا خوانده می شد، تا مدت ها به کار جادوگری و دوا و درمان روستایيان مشغول بود. يک روز اعلام کرد لاکوانا تصميم گرفته ابتدا روح شمال اوگاندا و بعد کل جهان را تزکيه کند. جنگ شيوه ديگری از شفای الهی است، و آنها که جان خود را در اين راه از دست بدهند، روحشان جاودانی خواهد شد.

از ۳۰ سال پيش به اين طرف، ارتش مقاومت خداوند، به يک گروه شبه نظامی مسيحی تبديل شده و با شعار حمايت از مردم آشولی، و به رهبری جوزف کانی، عليه دولت دست به مبارزه مسلحانه زده است.

آشولی ها مردمی متشکل از اقوام و طوايف مختلف هستند که در شمال اوگاندا و بخشی از جنوب سودان به صورت پراکنده زندگی می کنند.

جوزف کانی مدعی است مبارزات آنها جنبه الهی و معنوی دارد، و در اين راه از هيچ اقدامی، همچون قتل و کشتار افراد بيگناه، غارت، تجاوز جنسی، سوزاندن کودکان در آتش و اجير کردن آنها برای جنگ فرو گذار نخواهد کرد. کانی و دو نفر ديگر از رهبران ارشد گروه در حال حاضر به اتهام جنايت عليه بشريت، از سوی دادگاه بين المللی کيفری لاهه تحت تعقيب قرار دارند.

XS
SM
MD
LG