لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

الشباب مسئولیت انفجارهای اوگاندا را برعهده گرفت


Supporters of veteran Indian social activist Anna Hazare sign a banner with a portrait of Hazare outside the Tihar jail in New Delhi August 17, 2011. (Reuters)
Supporters of veteran Indian social activist Anna Hazare sign a banner with a portrait of Hazare outside the Tihar jail in New Delhi August 17, 2011. (Reuters)

گروه شبه نظامی الشباب مسئولیت بمب گذاری در اوگاندا را برعهده گرفت. این انفجار ده ها تن از کسانی را که برای تماشای مسابقه فینال جام جهانی فوتبال از تلویزیون گردآمده بودند به کشتن داد.

یک سخنگوی گروه الشباب به خبرنگاران گفت برای انفجارهای دوگانه روز دوشنبه، ماه ها برنامه ریزی شده بود. او گفت حملات اقدامی تلافی جویانه به مشارکت اوگاندا در نیروهای حافظ صلح برای حمایت از دولت سومالی بود و حملات بیشتری نیز در آینده رخ خواهد داد.

مسئولان در کامپالا پایتخت اوگاندا شمار کشته شدگان انفجارها را ۷۴ تن اعلام کردند که اغلب آنان در یک باشگاه ورزشی مشغول تماشای بازی فوتبال از یک پرده بزرگ بودند. بقیه کشته شدگان در رستورانی اتیوپیایی در یک محله توریستی بودند.
این اولین حمله عمده الشباب در خارج از سومالی است.

رهبران جهان حملات روز دوشنبه در کامپالا را محکوم کردند و به دولت اوگاندا وعده همکاری دادند. اوگاندا هزاران سرباز در سومالی دارد تا از دولت تحت حمایت سازمان ملل متحد در این کشور در مقابل الشباب و دیگر گروه های شبه نظامی محافظت کنند. رئیس جمهوری اوگاندا روز دوشنبه از محل انفجارها بازدید کرد و گفت مسئولان این حوادث تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

یک سخنگوی پلیس گفت دولت شهروندان خارجی کشته شده را شناسایی خواهد کرد.

ایالات متحده گفت یک امدادگر آمریکایی در رستوران محل انفجار کشته و چندین شهروند این کشور مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG