لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

ایرانیان آزاد شده به نقض تحریم ها متهم بودند


بهرام مکانیک، یکی از آزاد شدگان
بهرام مکانیک، یکی از آزاد شدگان

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به هفت ایرانی که به اتهام نقض تحریم های بازرگانی علی ایران در آمریکا زندانی یا تحت پیگرد بودند، بخشودگی اعطا کرده است.

این اقدام بخشی از یک توافق مبادله زندانیان بود که به آزاد شدن چهار آمریکایی، از جمله جیسون رضائیان، مسئول دفتر واشنگن پست در تهران، منجرشد.

ایرانیان، که شش نفرشان دارای تابعیت دوگانه هستند، در آمریکا زندانی بودند یا در انتظار محاکمه بسر می بردند. دولت آمریکا اتهامات علیه ۱۴ ایرانی دیگر را، که همه در خارج از آمریکا هستند، پس از آن که به این نتیجه رسید درخواست استرداد آنها احتمالا به جایی نخواهد رسید، پس گرفت.

در گزارشی در واشنگتن پست، به نقل از یک مقام آمریکایی گفته می شود ایران تعهد کرده است به همکاری با آمربکا برای یافتن رابرت لوینسون، مامور بارنشسته اف بی آی، که بیش از ۹ سال پیش در ایران ناپدید شد، ادامه دهد.

خبرگراری فارس اسامی هفت نفر را منتشر کرده است، وزارت دادگستری آمریکا حاضر نشده است هویت آنها را تایید کند.

ایرانیان آزاد شده در فهرست بلندی که دولت ایران در آغاز مذاکرات اتمی ارائه داد قرار داشتند، اما به گفته یک مقام ارشد آمریکایی فهرست سرانجام به هفت نفر کاهش یافت.

او گفت اوباما اصرار داشت هیچکدام نباید کسانی باشند که در اتهامات مرتبط با تروریسم یا خشونت تحت پیگرد قرار دارند، و افزود همه به جرائم مرتبط با نقض تحریم های تجارت متهم یا محکوم شدند.

XS
SM
MD
LG