لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۴۴

بیستمین دوره جشنواره سینمای ایران در دانشگاه لس آنجلس، نگاهی به درون مشکلات و مصائب زندگی روزمره مردم درایران


بیستمین دوره جشنواره سینمای ایران در دانشگاه لس آنجلس، نگاهی به درون مشکلات و مصائب زندگی روزمره مردم درایران

بیش از دو دهه است که «آرشیو فیلم و تلویزیون دانشگاه لس آنجلس» هرسال فیلم های هنری ساخته شده در داخل ایران را با تم های برانگیزنده ، تکان دهنده و حتی جنجال برانگیز به نمایش گذاشته است. فیلم هایی که نشان دهنده گوشه هایی از زندگی روزمره مردم ایران است و جریان های اجتماعی رابطه آن ها با مذهب و جنگ را به نمایش می گذارد. فیلم هایی آگاهی دهنده، اغلب دلخراش، گاه حتی آزاردهنده که مملکت و ملتی آشفته را نشان می دهند که درصحنه بین المللی تا کنون تنها ازطریق گزارش ها و فیلم های خبری در رسانه های مختلف معرفی شده است.

جشنواره سینمای ایران دانشگاه لس آنجلس که امروز(جمعه) در این شهرو در محل سینمای«بیلی وایلدر» واقع در موزه «آرمین همر» در ناحیه ایرانی نشین «وست وود»گشوده خواهد شد امسال از٦ فیلم داستانی بلند و هفت فیلم کوتاه ومستند تشکیل شده است.

فیلم «کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد» بهمن قبادی، برنده جایزه جشنواره سینمایی «کن»، روز شنبه اکران می شود. این فیلم ماجرای زندگی دو موزیسین جوان است که به خاطر مخالفت های رژیم اسلامی با موسیقی راک اند رول، تصمیم می گیرند ایران را به قصد انگلستان ترک کنند.

جشنواره هم چنین در روز آخر (بیستم فوریه) فیلم «درباره الی» اصغرفرهادی را به نمایش می گذارد. این فیلم که جایزه بهترین فیلم جشنواره «ترایبکای» نیویورک را از آن خودساخت رسما از سوی دولت ایران برای رقابت در به دست آوردن جوایز اسکار به هالیوود ارسال شده بود اما نتوانست به نامزدی جایزه بهترین فیلم خارجی سال برسد. درباره الی داستان سفر یک عده دوست به سواحل دریای خزر است که ضمن آن زن جوانی مفقودالاثرمی شود.

ژان کریستف هوراک، رئیس آرشیو فیلم و تلویزیون دانشگاه لس آنجلس می گوید:«مسئله ای که درمورد فیلم های ایرانی مرا شگفت زده می کند این است که این فیلم ها کاملا با هرآنچه از هالیوود بیرون می آید فرق می کنند.»

هوراک می گوید:«فیلم هایی که ما دراین جشنواره به نمایش می گذاریم دراغلب جشنواره های جهانی به نمایش گذاشته شده اند. این ها فیلم های هنری سینمای ایران هستند و البته یک سینمای تجارتی هم در ایران وجود دارد که غالبا فیلم هایی در رده بندی فیلم های کمدی، سرگرم کننده، ملودراماتیک و رومانتیک هستند. این فیلم ها البته هیچوقت مملکت را ترک نمی کنند.»

جشنواره سینمای ایران دانشگاه لس آنجلس با نمایش فیلم «حیران» ساخته «شالیزه عارف پور» کار خود را آغازخواهد کرد. این فیلم ماجرای تکان دهنده و پرجذبه عشق و عاشقی یک دختردانش آموز دبیرستانی است با یک پناهنده افغانی درحالی که خانواده دختربا ازدواج این عضو خانواده خود با یک مهاجربه شدت مخالفند.

گوهر خیراندیش، بازیگربرنده جایزه سینمای ایران، روز یکشنبه آینده دراکران فیلم «رسم عاشق کشی» ساخته خسرو معصومی شرکت خواهد داشت. این فیلم که با حضور کارگردان آن برروی پرده خواهد رفت درباره مردی است که برای امرار معاش به درختکاری می پردازد اما توسط برادرزاده اش که پلیس است به زندان افکنده می شود. خیراندیش در این فیلم برنده چند جایزه بین المللی نقش همسرمرد گرفتار را بازی می کند.

خیراندیش می گوید:«این یک فیلم تلخ و شیرین است و داستان آن درباره مردمی است که به رویاهای دوردست و دست نیافتنی می اندیشند. آرزوهایی دورازدسترسی که گاه به پایانی غم انگیز نیزمی انجامند.»

تازه ترین اثر خسرو معصومی به نام «باد درعلفزار» روز دوشنبه به روی اکران سینمای«بیلی وایلدر» خواهد آمد. این تراژدی عاشقانه نیز چون «رسم عاشق کشی» در خطه های شمالی ایران فیلمبرداری شده است. نواحی که مردم آن دربدترین شرایط اقتصادی به سر می برند.

خسرو معصومی مدت شش سال در این نواحی به پژوهش و تحقیق برای ساختن فیلم «باد در علفزار» اشتغال داشته است. او در این مدت به بررسی زندگی مردم این منطقه پرداخته و با ساکنان فقیرآن به صحبت و گفتگو نشسته است. خسرو معصومی دریک مصاحبه از طریق ایمیل به سوزان کینگ خبرنگار روزنامه لس آنجلس تایمز می نویسد:«من به عنوان یک فیلمنامه نویس و کارگردان کوشیده ام زندگی و مشکلات این مردم را که دربدترین شرایط موجود قرارگرفته اند به نمایش بگذارم. هدفم هم از این کار این بوده است که شاید بتوانم هموطنانم را وادارم تا بارگوشه ای از این مسائل و مشکلات را بر دوش خودبگیرند و به کمک این هموطنان بشتابند و هم چنین شاید از این طریق مسئولان و مقامات دولتی نظری به این مردم کرده و تغییراتی در اوضاع وخیم و طاقت فرسای آنان بوجود بیاورند.»

گوهرخیراندیش درمصاحبه ایمیلی خود با همین خبرنگارکه از طریق یک مترجم به انگلیسی برگردانده شده می گوید:«همه تلاش کارگردان ها و فیلمسازان ایرانی این است که واقعیت های جامعه ایران امروز را به نمایش بگذارند. اغلب این فیلم ها به بررسی طبیعت انسانی می پردازند و نیزمسائل اخلاقی و انسانی که ریشه در فرهنگ مردم مشرق زمین دارند. شاید از لحاظ تکنیک فیلم های ما نتواند به پای فیلم های غربی برسد اما از لحاظ موضوع و شخصیت پردازی این فیلم ها بی نهایت قوی هستند.»

درمیان فیلم های کوتاه و مستند،«اسطوره گردآفرید»، «کشور کوچک من» و «گره» از میان ده ها فیلم توسط کیوریتورجشنواره امسال، شانن کلی برای نمایش انتخاب شده اند.

XS
SM
MD
LG