لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» خواستار «تهدید معتبر نظامی» علیه جمهوری اسلامی شد


علی خامنه‌ای در بازدید از نمایشگاه «دستاوردهای هسته‌ای» جمهوری اسلامی. آرشیو
علی خامنه‌ای در بازدید از نمایشگاه «دستاوردهای هسته‌ای» جمهوری اسلامی. آرشیو

سازمان غیردولتی آمریکایی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» روز سه‌‍شنبه ۲۵ اردیبهشت، سخنان اخیر شماری از مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر این‌که ممکن است که «دکترین هسته‌ای» تهران تغییر کند، محکوم کرد.

مارک والاس، مدیر عامل این سازمان، سازمانی که مخالف برنامه اتمی جمهوری اسلامی و خواهان سخت‌تر شدن تحریم‌ها علیه این حکومت است، در بیانیه‌ای گفت: «رژیم ایران در شرایطی برنامه هسته‌ای خود را جلو می‌برد که از نیروهای نیابتی‌اش علیه ایالات متحده و متحدانش برای منحرف کردن (توجه) جهان استفاده می‌کند.»

به نوشته این بیانیه، «زمان گریز هسته‌ای - مدت زمانی که طول می‌کشد تهران مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت سلاح بسازد - در حال حاضر، صفر است.»

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای با اشاره به سخنان کمال خرازی، مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی، آن را بخشی از حرکت مستمر رژیم ایران به سمت سلاح‌های هسته‌ای توصیف کرد.

مارک والاس همچنین سیاست دولت ایالات متحده را «به طور خطرناکی» رو به «انحراف» خواند و گفت که دولت جو بایدن در اجرای تحریم‌ها ضعیف بوده است.

آقای والاس با اعلام این‌که «رژیم ایران از نظر دیپلماتیک منزوی نیست»، افزود: دولت بایدن این رژیم را با «یک تهدید نظامی معتبر» روبرو نکرده است.

مدیر عامل سازمان غیردولتی آمریکایی اتحاد علیه ایران هسته‌ای در بخشی دیگر از سخنانش گفت که مقامات جمهوری اسلامی، از فرمانده‌هان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرفته تا دیپلمات‌‌ها، آشکارا تهدید به ساخت سلاح هسته‌ای می‌کنند.

به گفته مارک والاس، این تهدیدهای آشکار به دلیل سیاست‌های جاری آمریکا است.

او گفت: «رهبر رژیم ایران به اندازه کافی احساس امنیت کرد» که هشدار رئیس جمهوری آمریکا را نادیده گرفت و بدون هیچ پیامد معنی‌داری به اسرائیل حمله کرد.

مدیر عامل سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای در ادامه سخنانش گفت« «این (حمله) نشان می دهد که قدرت بازدارندگی ایالات متحده تا چه حد به شدت فرسوده شده است» و تاکید کرد که «در پاسخ، ایالات متحده باید در نابودی زیرساخت‌های هسته‌ای ایران به اسرائیل می‌پیوست.»

دولت جو بایدن بارها انتقادهای مشابه در مورد رویکردش در قبال جمهوری اسلامی را رد کرده است و مقامات ایالات متحده طی ماه‌های اخیر بارها برای تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌های جمهوری اسلامی به کشورهای مختلف سفر کرده‌اند.

مارک والاس از دولت بایدن خواست که در آینده از یک قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی حمایت و تحریم‌ها را شدیدتر کند و به حکومت جمهوری اسلامی «بفهماند که ایالات متحده نه تنها توانایی تخریب زیرساخت‌های اتمی آن را دارد، بلکه اراده انجام این کار را نیز دارد.»

پیشتر متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز ۲۰ اردیبهشت در جمع خبرنگاران درباره تهدید اخیر کمال خرازی درباره احتمال تغییر سیاست هسته‌ای در ایران در صورت تهدید موجودیت نظام جمهوری اسلامی گفته بود: «این اظهارات غیرمسئولانه است، همانطور که رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا بارها به صراحت گفته‌اند، ایالات متحده به هر طریقی اجازه نخواهد داد تا جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

تهدیدات مقامات جمهوری اسلامی به ساخت سلاح هسته‌ای پس از حمله موشکی و پهپادی ناموفق آن به اسرائيل بیشتر شد.

XS
SM
MD
LG