لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

بسته شدن تنگه هرمز و بحران سوريه در کانون مذاکرات امارات و ژاپن


بسته شدن تنگه هرمز و بحران سوريه در کانون مذاکرات امارات و ژاپن
بسته شدن تنگه هرمز و بحران سوريه در کانون مذاکرات امارات و ژاپن

وزرای امور خارجه امارات متحده عربی و ژاپن با يکديگر ديدار کردند. محور مذاکرات آنها در اين ديدار، اوضاع سوريه و پيامدهای بسته شدن تنگه هرمز بود.

شيخ عبدالله بن زايد آل نهيان، روز سه شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با کوئيچيرو گِمبا، وزير امور خارجه ژاپن، در زمينه اوضاع سوريه و خطراتی که متوجه ناظران اتحاديه عرب است گفت، ترديدی وجود ندارد که مأموريت آنها دشوارتر می شود، چون سرکوبها همچنان ادامه دارد و ظاهراً گشايشی در بهبود وضعيت سوريه احساس نمی شود.

اتومبيل حامل ناظران اتحاديه عرب روز سه شنبه در سوريه مورد تهاجم عده ای از عناصر وابسته به غير اپوزيسيون قرار گرفت و هر ۱۱ نفر آنها مجروح شدند.

شيخ آل نهيان همچنين در اشاره به مسائل جاری در زمينه تهديدهايی که از طرف دولت ايران برای مسدود کردن تنگه هرمز مطرح می شود، گفت، اين اقدام به نفع هيچکس نيست.

شيخ عبدالله بن زايد آل نهيان گفت: صحبت کردن در مورد يک کانال بين المللی کشتيرانی به سود هيچکيس نيست. نه به نفع ايران، نه به نفع شورای همکاری کشورهای عرب خليج فارس و نه حتی قيمتهای جهانی انرژی است. ما تا کنون حرفهای متناقضی از طرف ايران شنيده ايم. درست است، ما ابتدا شنيديم که آنها می خواستند تنگه هرمز را ببندند، اما بعد خبرهای مثبتی شنيديم که دولت ايران يک چنين ادعايی را تکذيب کرده است. در نتيجه، اميدوارم در آينده هم موضع ايران همين باشد.

کوئيچيرو گِمبا، وزير امور خارجه ژاپن، نيز ضمن ابراز نگرانی عميق از وخيم تر شدن وضعيت موجود، از جامعه جهانی خواست در مذاکره و در برخورد با مسئله دولت ايران، صبور باشند.

وزير امور خارجه ژاپن گفت: ما شيوه مسالمت آميز ديپلماتيک را هرگز نبايد از نظر دور نگهداريم. بايد با شکيبايی تمام به مذاکره با دولت ايران ادامه دهيم.

ژاپن از عربستان سعودی و امارات خواسته است، در صورت کاهش ميزان نفت وارداتی خود در شرايط عملی شدن تحريم نفت ايران، ميزان بيشتری نفت در اختيار توکيو، قرار دهند.

ژاپن در حال حاضر برای پشتيبانی از تحريمهای غرب عليه ايران، سرگرم بررسی لغو خريد نفت خود از ايران است.

تحليلگران می گويند، سفر هفته پيش وزير امور خارجه ژاپن به ترکيه و کشورهای حوزه خليج فارس، را شايد بتوان چنين تعبير کرد که توکيو برای جبران از دست دادن احتمالی نفت خود از ايران و پيدا کردن فروشندگانی ديگر، به دنبال جلب حمايت توليدکنندگان نفت حوزه خليج فارس است. ژاپن انرژی داخلی خود را صرفاً از طريق واردات تأمين می کند.

وزير امور خارجه امارات متحده عربی نيز در پاسخ به نگرانيهای ژاپن گفت: امارات با موضعی مثبت اين درخواست را مورد بررسی قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG