لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

امارات با سرمايه گذاری در عرصه فرهنگی مصر را به چالش کشيده است


امارات با سرمايه گذاری در عرصه فرهنگی مصر را به چالش کشيده است
امارات با سرمايه گذاری در عرصه فرهنگی مصر را به چالش کشيده است

امارات متحده عربی با سرمايه گذاری در زمينه های فرهنگی از جمله ساختن موزه های بزرگ و کوچک، پشتيبانی همه جانبه از جشنواره های سينمايی، ادبی و موزيکال توجه جهان عرب را به خود جلب کرده است و به اين طريق جايگاه مصر، پايتخت ديرين فرهنگی جهان عرب را به چالش گرفته است.

يکی از اقدامات فرهنگی دولتمردان امارات متحده برگزاری اهدای جايزه ادبی بهترين رمان ادبی جهان عرب معروف به بوکر ادبی است که با همکاری بنياد «بوکر پرايز» بريتانيا سازماندهی و اجرا می شود. مراسم سومين دوره اهدای اين جايزه ادبی جهان عرب با حضور شخصيتهای فرهنگی و ادبی در هتلی در ابوظبی برگزار شد و هيات داوران جايزه ۶۰ هزاردلاری امسال خود را به کتاب «ترمی بشرر» يا فوران اخگرها نوشته عبده خال نويسنده عربستان سعودی اهدا کرد.

«فوران اخگرها به بزرگی کاخها» عنوانی برگرفته از سوره مراسلات قرآن است که با عنوان فرعی «او اخگرپراکنی می کند» اشاره ای ست به دوزخ. اين رمان که هجو سنگين قدرت متکی به سرمايه است هشداری به دولتمردان عربستان سعودی بشمار می آيد که به گفته رمان در کاخهای مملو از ثروت زندگی می کنند. از اين رو انتشار کتاب در عربستان سعودی ممنوع شد؛ اما چند نسخه ای از آن به خارج راه يافت و شهرت يکباره نويسنده اش را در پی داشت.

عبده خال نويسنده کتاب گفت دريافت اين جايزه همچون نصب مدالی بر سينه ام است. او افزود: برای بچه ای که در روستاهای فراموش شده و ره گم کرده زندگی کرده و تنها خاطره اش بارش باران است؛ برای کودکی که شاهد خاموش مهاجرت روستاييان بوده است؛ نوشتن نه راهی برای جلب توجه بلکه برای زندگی و صلح با خود و روياهايم بوده است.

عبده خال با انتقاد از دولتمردان کشورهای نفتخيز عربی افزود که در بيشتر مواقع مردم کشورهای خليج فارس مغرور به موقعيت خودشان شده اند و می گويند ما ذخاير بی پايان نفت را داريم؛ اما درها را باز نمی کنند تا فرزندان اين منطقه به توليد و خلاقيت بپردازند.

عبده خال که در جوانی از هوادران گروه های بنيادگرا بوده است با رو آوردن به داستان نويسی، از فعاليت در آن گروهها کناره گرفت.

عبده خال سرنوشت نويسندگان در بيشتر کشورهای جهان سوم را سخت دشوار دانسته و افزود: هر بلايی پيش می آيد اول سر ما نويسندگان فرود می آيد. دوم آن که جامعه، مقامات دولتی عليه شما هستند. فراموش نمی کنم گفته های يک وزير پيشين عربستان را که گفته بود «همه ملت عربستان زنجيره وار به بهشت می روند.»

XS
SM
MD
LG