لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

چهار کشور درباره خرابکاری در بندر فجیره امارات تحقیق می‌کنند


امارات متحده عربی اعلام کرد دست کم چهار کشور آمریکا، فرانسه، نروژ و عربستان سعودی درباره خراب کاری در چهار کشتی در بندر فجیره تحقیق می کنند.

العربیه روز سه شنبه ۲۴ اردیهبشت نوشت که کارشناسان سعودی،‌ آمریکایی،‌ فرانسوی و نروژی در کنار دولت امارات عملیات مخرب علیه چهار کشتی در بندر فجیره را مورد بررسی قرار می‌دهند.

امارات متحده عربی روز یکشنبه اعلام کرده بود چهار کشتی تجاری در نزدیکی بندر فجیره و طی یک «عملیات خرابکارانه» آسیب دیده‌اند. این کشور اما جزئیات بیشتری از این حادثه ارائه نکرده بود. دو نفت‌کش عربستان سعودی، یک کشتی با پرچم نروژ و یک تانکر شارجه در این عملیات دچار حادثه شدند.

این خبر در حالی است که روز سه شنبه، یک مقام دولت آمریکا گفته است که براساس بررسی‌های اولیه یک گروه، جمهوری اسلامی یا گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن در «عملیات خرابکارانه» حمله به چهار کشتی تجاری در نزدیکی بندر فجیره در امارات متحده عربی دست داشته‌اند.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که در این کشتی‌ها حفره‌هایی ایجاد شده احتمالا ناشی از مواد منفجره بوده است.

این گروه اما جزئیات بیشتری از آن‌چه رخ داده یا مدارکی که نشان بدهد جمهوری اسلامی یا گروه‌های وابسته به آن در این حمله دست داشته، ارائه نکرده‌اند.

هم‌زمان رویترز هم به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که انفجارهای رخ داده در این کشتی‌ها «از جمله کارهایی است که ایران انجام» می‌دهد.

پیشتر عباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، ضمن محکوم کردن این حادثه، خواسته بود که ابعاد مختلف آن بررسی و مشخص شود.

روز سه شنبه، خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، تایید کرد که پهپادها به خط لوله انتقال نفت در این کشور حمله کرده‌‌اند. وی افزود که این حملات لزوم برخورد با «گروه‌هایی که در چنین حملاتی دست دارند» را ثابت کرد.

بخش نظامی حوثی های یمن رسما مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی در عربستان سعودی را بر عهده گرفت.

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای نظامی انصارالله (حوثی) یمن که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است روز سه شنبه در یک نشست خبری مدعی شد که این «عملیات منحصر به فرد» در واکنش به ادامه جنایات ائتلاف سعودی و محاصره یمن صورت گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG