لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

عربستان سعودی و سازنده تلفن های بلک بری به توافق رسیدند


هفته گذشته امارات متحده عربی و عربستان سعودی اعلام کردند چون دولت نمی تواند بر پیامک هایی که از طریق تلفن های هوشمند موسوم به «بلک بری» مبادله می شود نظارت داشته باشند، در نظر دارند خدمات ارائه شده از طریق تلفن های بلک بری را مسدود کنند.

مقامات درعربستان سعودی می گویند کشور برای پرهیز از ممنوعیت دائمی سرویس پیامک تلفن هوشمند، با شرکت بلک بری، سازنده آن، به توافق رسیده است.
مقامات که خواستند بدلیل مجاز نبودن گفت و گو با رسانه ها، ناشناس بمانند، امروز، شنبه، گفتند توافق از شرکت می خواهد سرورهای کامپیوتری را در داخل عربستان سعودی نصب کند. این سرورها مقامات را قادر خواهد ساخت به پیامک ها دسترسی داشته باشند و آنها را برای حفظ امنیت، کنترل کنند.
مقامات گفتند شرکت بلک بری مشغول نصب و آزمایش سرورهای جدید است.
عربستان سعودی اعلام کرد سرویس پیامک را روز جمعه متوقف خواهد ساخت زیرا سازنده تلفن درخواست های ریاض برای دسترسی به اطلاعات حفاظت شده را رعایت نکرده است.
خبرگزاری های گفتند کاربران بلک بری در عربستان سعودی قطع های موقت در سرویس را گزارش دادند، اما روز جمعه علیرغم تهدید ممنوعیت، بسیاری هنوز قادر به ارسال و دریافت پیامک بودند.
بلک بری هنوز با ممنوعیت های بالقوه در امارات متحده عربی روبرو است.
امارات گفته است از ۱۱ اکتبر سرویس های ایمیل، اینترنت، و چت در بلک بری را متوقف خواهند ساخت. این ممنوعیت برمکالمات تلفنی و سیستم پیامک تاثیر نخواهد داشت.
امارات متحده عربی، همانند عربستان سعودی، وب سایت ها و دیگر شکل های رسانه ای را که به زیان امنیت ملی می ببیند، فعالانه سانسور می کند.
هند نیز نسبت به این واقعیت که فناوری بلک بری کنترل ارتباطات کاربران برای طرف ثالث را تقریبا غیر ممکن می سازد ابراز نگرانی کرده است.
مقامات وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفتند در حالی که تعداد فزاینده ای از کشورها در مورد فناوری بلک بری ابراز نگرانی می کنند و می گویند شبکه بسیار امن بلک بری می تواند امنیت ملی را تهدید کند، آنها سعی دارند مداخله کنند.

XS
SM
MD
LG