لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

با کمک کره جنوبی نیروگاه امارات تکمیل شد؛ نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب


عکس یادگاری دست اندرکاران این پروژه و پشت آنها پرچم کره جنوبی و امارات متحده عربی دیده می شود.
عکس یادگاری دست اندرکاران این پروژه و پشت آنها پرچم کره جنوبی و امارات متحده عربی دیده می شود.

به گزارش وزارت انرژی کره جنوبی، «شرکت نیروی الکتریک کره» ساخت اولین رآکتور هسته ای امارات متحده عربی را تکمیل کرد. این نخستین نیروگاه جهان عرب بخشی از تلاش امارات برای کاستن از وابستگی اش به سوخت های فسیلی و استفاده از منابع پاک تر انرژی است.

وبسایت شبکه رسانه ای بلومبرگ در گزارشی نوشت: واحد ۱ «مجتمع برکت» در ماه می سوخت گذاری هسته ای خواهد شد. «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی، در مراسمی به مناسبت تکمیل این تاسیسات شرکت کرد.

هنوز روشن نیست چه موقع واحد یک در ابوظبی تولید برق را آغاز خواهد کرد. «شرکت انرژی هسته ای امارات» که اداره رآکتور آن کشور را بر عهده دارد، برای اظهار نظر در دسترس نبود.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی، ماه سپتامبر گفته بود که «واحد ۱ برکت» نخستین نیروگاه هسته ای از چهار نیروگاهی است که قرار است تا سال ۲۰۲۱ به بهره برداری برسد. امارات متحده عربی حدود شش درصد ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد.

ساخت این چهار تاسیسات حدود ۲۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است و در مجموع ۵۶۰۰ مگاوات برق تولید خواهد کرد.

عربستان سعودی و مصر هم از پروژه های هسته ای خبر داده اند که برق لازم برای جمعیت و صنایع رو به رشد آن ها را تامین می کند.

دولت امارات انتظار دارد با راه اندازی هر چهار واحد نیروگاه «برکت» تقریبا ۲۵ درصد برق مورد نیاز آن کشور تامین شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG