لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

خبر بد برای جمهوری اسلامی: امارات به طور کامل به تحریم آمریکا عمل می‌کند


نمایی از شهر دبی.
نمایی از شهر دبی.

رویترز در گزارشی که در «یاهو نیوز» نیز منتشر شده، نوشت: یک مقام وزارت اقتصاد امارات متحده عربی می گوید کشورش با وجودی که تحریم های تازه اعمال شده آمریکا علیه تهران به معنای کاهش بیشتر تجارت با ایران است، کاملا از تحریم ها تبعیت می کند.

با وجودی که دوبی، قطب تجاری آن کشور، به طور سنتی شریک تجاری عمده ایران بوده است، ابوظبی، پایتخت سیاسی این امیرنشین، علیه ایران موضع تندی گرفته است.

واشنگتن ۱۴ آبان با اعلام یک مجموعه تحریم ها، بخش انرژی، بانکی، کشتیرانی، هواپیمایی و ۲۰۰ شخص حقیقی ایرانی را هدف قرار داد.

عبدالله الصالح، معاون تجارت خارجی و صنعت در وزارت اقتصاد امارات، در مصاحبه ای در دوبی گفت: «ما در حال اجرای تحریم ها هستیم.»

صالح با تاکید بر اجرای نظام تحریم ها آن گونه که ایالات متحده منتشر کرده است افزود، مقام های مسئول از پایبندی به آنها اطمینان حاصل می کنند.

این مقام دولت امارات پیش بینی کرد که تجارت با ایران در سال جاری و سال آتی بیشتر افت کند. تجارت ایران و امارات از ۲۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به ۱۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ تقلیل یافته است.

بیشتر تجارت دوبی به ایران را صادرات مجدد تشکیل می دهد.

تحریم ها بخشی از تلاش گسترده تر دولت ترامپ به منظور کاستن از نفوذ ایران در خاور میانه است.

امارات از جمله کشورهای متحد آمریکا در خلیج فارس است که قویا با سیاست خارجی ایران مخالف است و به سرعت از تصمیم واشنگتن حمایت کرد. امارات همچنین یکی از کشورهای عضو ائتلاف تحت رهبری سعودی در مخالفت با گروه حوثی مورد حمایت ایران در جنگ داخلی یمن است.

پایبندی امارات یعنی شرکت های آن کشور در ایالات متحده با مشکلی روبرو نخواهند شد و دولت امارات برای تقویت تجارت و جبران اثرات تحریم ها به بازارهای دیگر در آفریقا و آسیا چشم خواهد دوخت. الصالح بر سیاست دولت امارات در متنوع کردن تجارت آن کشور تاکید گذاشت.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG