لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۵

انتقال کوههای یخی قطب جنوب به امارات متحده عربی


یک شرکت اماراتی قصد دارد با انتقال کوههای یخی قطب جنوب به خلیج فارس، آب مورد نیاز این کشور را تأمین کند.

در این طرح ابتکاری که توسط اداره ملی مشاورین امارات ارائه شده، بلوک های عظیم یخی از اطراف جزیره «هرد» در هزار کیلومتری قطب جنوب، توسط کشتی به امارات متحده عربی حمل می شود.

طول این مسیر بیش از ۹ هزار کیلومتر است و از اقیانوس هند، دریای عرب و خلیج فارس می گذرد.

قطعات یخی در کارخانه های مخصوصی در شهر «فجیره» ذوب شده و آب حاصل، در مخازن بزرگ ذخیره می شود.

بر اساس تحقیقات این شرکت، از هر کوه یخی بصورت متوسط ۲۰ میلیارد گالن آب آشامیدنی تولید می شود که معادل مصرف پنج ساله یک میلیون نفر است.

عبدالله الشیحی مدیر این پروژه با ابراز رضایت از تکمیل مراحل پژوهشی گفت، با انتقال کوههای یخی به امارات عربی متحده، آب مورد نیاز کشور به طور کامل تأمین می شود.

او درباره هزینه این انتقال توضیحی نداد ولی کارشناسان اقتصادی بودجه لازم برای آغاز پروژه را پانصد میلیون دلار تخمین زده اند.

البته این طرح هنوز به تصویب دولت نرسیده و مقامات اماراتی اظهار نظر مشخصی در این رابطه نداشته اند.

در صورت موافقت مقامات امارات، این شرکت خصوصی برای آغاز این پروژه، باید رضایت چند کشور و سازمان بین المللی را نیز جلب کند.

به نظر می رسید قانع کردن استرالیا بزرگترین چالش اداره ملی مشاورین امارات باشد، جزیره «هرد» از مناطق حفاظت شده این کشور است و بسیاری باور دارند، انتقال کوههای یخی، اکوسیستم منطقه را تغییر داده و به محیط زیست لطمه خواهد زد.

با این حال این شرکت اماراتی امیدوار است از سال ۲۰۱۹ بهره برداری از آب تولیدی این کوههای یخی را آغاز کند.

گفته می شود نمایش کوههای عظیم یخی در سواحل امارات متحده عربی نیز بخشی از برنامه جانبی این شرکت است و آنها قصد دارند از این بلوکها برای جذب گردشگران خارجی استفاده کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG