لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

تایید حکم زندان دو فعال حقوق بشری در بحرین و امارات متحده عربی


از راست: «احمد منصور» و «نبیل رجب»
از راست: «احمد منصور» و «نبیل رجب»

روز سه شنبه محاکم قضایی در بحرین و امارات متحده عربی در دو پرونده جداگانه، مجازات دو فعال حقوق بشری در دو کشور را تایید کردند.

دادگاهی در بحرین حکم پنج سال زندان نبیل رجب، فعال حقوق‌بشر بحرینی، را تایید کرد. اتهام او انتشار مطالبی در صفحه توئیتر خود در نقد جنگ یمن عنوان شده است.

«نبیل رجب» از چهره‌های شاخص اعتراضات طرفداران دموکراسی در سال ۲۰۱۱ در بحرین است. این اعتراض‌ها از سوی دولت بحرین سرکوب شد.

بازداشت نبیل رجب پیشتر با اعتراض نهادهای بین‌المللی حقوق‌بشری مواجه شده و آن‌ها از دولت بحرین خواسته بودند این فعال حقوق‌بشر را آزاد کند.

روز دوشنبه همچنین، دادگاهی در امارات متحده عربی، ضمن رد اعتراض «احمد منصور» فعال حقوق‌بشر اماراتی، حکم ده سال زندان او را تایید کرد.

به گزارش رویترز، دادگاه اقدام‌های منصور را «خدشه‌ وارد کردن به آبروی امارات و تحریک به نافرمانی» توصیف کرده و او را به ده سال زندان و پرداخت یک میلیون درهم جریمه نقدی محکوم کرده بود.

احمد منصور در ۲۰ مارس سال گذشته بازداشت شد. علت بازداشت، حمایت وی از اسامه النجار، فعال دیگر حقوق بشر امارات بود که پس از گذراندن دوره محکومیت سه ساله زندان باید آزاد می شد، اما همچنان در حبس نگاه داشته شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر گفته بود منصور مدت‌ها پیش از بازداشت، از سوی حکومت امارات و طرفدارانش مورد ارعاب مکرر و حمله فیزیکی واقع شده و به مرگ تهدید شده بود.

جایزه حقوق بشری سال ۲۰۱۵ «مارتین انالز» به خاطر دفاع منصور از حقوق بشر در امارات به او داده شده و او را یکی از معدود صداهای داخل امارات متحده عربی توصیف کرده بود، که ارزیابی جامع و موثقی از وضعیت حقوق بشر در امارات تهیه و ارائه کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG