لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

دیده بان حقوق بشر: خانواده ۵ زندانی سیاسی در امارات خواستار آزادی آنان شدند


همسر ناصر بن غیث، یکی از زندانیان. ۲ اکتبر ۲۰۱۱
همسر ناصر بن غیث، یکی از زندانیان. ۲ اکتبر ۲۰۱۱

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد خانواده پنج فعال سیاسی که در امارات متحده عربی دادگاهی شده اند به طور مشترک خواستار آزادی آنان شده اند. این مردان شش ماه قبل به اتهام توهین علنی به رهبران این کشور بازداشت شدند.

دیده بان حقوق بشر می گوید خانواده های زندانیان، نامه ای به رییس و معاون رییس امارات متحده عربی و همینطور حاکم ابوظبی فرستاده اند حاکی از این که مقام های قوه قضاییه با محاکمه و زندانی کردن این فعالان، ۲۰ مورد از استانداردهای حقوق بشر را نقض کرده اند.

این موارد بر اساس میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی عبارتند از حق محاکمه سریع و عادلانه، اصل برائت، حق درخواست تجدید نظر و حق انجام بازپرسی کافی از شهود دادستان برای آماده سازی و ارائه یک دفاع مناسب. خانواده ها می گویند وکلای مدافع متهمان، تهدید به مرگ شده اند.

این فعالان هفته گذشته از حضور در دادگاه سر باز زدند و گفته اند بی گناه هستند ولی از پیش حکم آنها صادر شده است.

دیده بان حقوق بشر می گوید دادخواهی خانواده ها از مقام های اماراتی حاکی از آن است که متهمان برای مدت طولانی در سلول انفرادی نگه داشته شده اند و مانع دسترسی کافی آنان به مراقبت ها و درمان پزشکی شده اند. به گفته خانواده ها، بازداشت شدگان در شرایطی نگهداری می شوند که از نور طبیعی، زمان هواخوری و ورزش محروم هستند. این اتباع اماراتی در صورت محکومیت با حکم تا پنج سال زندان روبرو هستند.

یکی از متهمان احمد منصور، وبلاگ نویسی است که با اتهام های دیگری چون تحریک دیگران به قانون شکنی، دفاع از تحریم انتخابات و تشویق به تظاهرات روبروست.

XS
SM
MD
LG