لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

درگیری‌ها در دیرالزور سوریه مقامات ارشد آمریکایی را به منطقه کشاند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

مقامات ارشد آمریکایی روز یکشنبه دوازدهم شهریور به منظور بررسی درگیری قبایل عرب و حکومت کردها در منطقه شمال شرقی سوریه به استان نفت‌‌خیز دیرالزور در شرق این کشور سفر کردند.

بنا بر این گزارش بیش از ۵۰ نفر در این درگیری‌ها کشته شده‌اند. نیروهای دمکراتیک سوریه می‌گویند شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در این درگیر‌ی‌ها دست دارند.

اتان گلدریچ معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور سوریه و سرلشکر جوئل بی وول که ریاست ائتلاف ضد داعش را بر عهده دارد، با رهبران قبایل عرب و فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه دیدار کردند و توافق کردند که به نارضایتی های محلی رسیدگی کنند و خشونت را در اسرع وقت کاهش دهند.

در ماه گذشته، دستگیری یک فرمانده عرب توسط نیروهای دموکراتیک سوریه، که گفته می‌شود وابسته به سپاه قدس بوده و در تجارت مواد مخدر دست داشته است، ناآرامی‌ها و اعتراضاتی را در این منطقه به وجود آورد.

این اتفاقات به سرعت منجر به تشدید تنش‌ها شد و منطقه‌ای از شهرها از جمله بصیره تا شحیل را که در کمربند نفتی استراتژیک واقع شده‌اند، در قلب مناطق قبایل عرب در شرق سوریه فراگرفت.

جنگجویان قبایل عرب در ابتدا نیروهای تحت رهبری کردها را از چندین شهر بزرگ بیرون راندند، اما نیروهای دموکراتیک سوریه دست بالا را دوباره به دست آورده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید هدف شبه‌نظامیان ایران ایجاد جنگ قومیتی بین کردها و عربهاست.

XS
SM
MD
LG