لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

دو سوم بدهکاران وامهای دانشجویی در آمریکا زنان هستند


بنابه گزارش «انجمن زنان دانشگاهی آمریکا»، زنان نسبت به مردان بیشتر برای ادامه تحصیل در دانشگاه وام تحصیلی می گیرند و تقریباً دو-سوم از بدهی وامهای دانشجویی آمریکا معادل ۱.۴ تریلیون دلار به زنان تعلق دارد.

خبرگزاری «یونایتدپرس اینترنشنال» گزارش می دهد که این سازمان داده هایی از سال ۲۰۰۸، ۲۰۱۲، و ۲۰۱۶ را مورد بررسی قرار داده و متوجه شده اند که بطور متوسط زن ها برای ادامه تحصیل و کسب مدرک لیسانس و یا درجات بالاتر مثل فوق لیسانس و دکترا وام بیشتری دریافت کرده اند.

در این سه سال به ترتیب، دانشجویان زن بطور متوسط نفری ۱۸،۲۱۴ دلار، ۲۱،۹۵۳ دلار، و ۲۱،۶۱۹ دلار وام تحصیلی دریافت کردند، در مقایسه با دانشجوهای مرد که در این سه سال ۱۵،۷۵۶ دلار، ۲۰،۴۲۷ دلار، و ۱۸،۸۸۰ دلار وام گرفتند.

برای درجات فوق لیسانس یا بالاتر نیز این رقم برای زنان ۷،۹۲۸ دلار، ۹،۸۰۵ دلار، و ۱۰،۵۳۹ دلار است و برای مردان ۵،۹۵۹ دلار، ۷،۸۳۴ دلار، و ۷،۵۶۷ دلار.

از ۱.۴ تریلیارد وام دانشجویی در آمریکا، زنان ۹۰۰ میلیارد دلار و مردان ۴۷۷ میلیارد دلار بدهکار هستند.

با اینکه زنان ۵۷ درصد از دریافت کنندگان مدرک لیسانس را در آمریکا تشکیل می دهند ولی در آمد زنان از هم طرازان مردشان ۲۶ درصد کم تر است.

کوین میلر پژوهشگر ارشد انجمن زنان دانشگاهی آمریکا گفت: «زن ها با وضعیت دشواری روبرو هستند. به دانشگاه می روند با گرفتن وام تحصیلی تا شاید کار بهتر و پر در آمدی پیدا کنند یا این که به جای آن، رفتن به دانشگاه را فراموش کنند و بدهکار نشوند، ولی در عوض نتوانند حرفه پر در آمدی پیدا کنند. ما باید بهتر از این عمل کنیم.»

این وضعیت برای زنان سیاهپوست حتی بطور نابرابری بدتر است. آنها بیشتر وام تحصیلی می گیرند و بیشتر از بقیه طبقات پس از پایان تحصیلاتشان از نظر مالی تقلا می کنند.

انجمن زنان دانشگاهی آمریکا که یک سازمان غیر انتفاعی است از طریق پژوهش و تعلیم و تربیت، به دنبال برابری جنسیتی است . این گروه از حامیان «طرح عدالت در آمد و حقوق»، و «طرح برابری در آمد برای همه» است، که خواستار دستمزد برابر برای همه است، صرفنظر از جنسیت و نژاد.

«ان هجپث» مدیر رابطه با دولت انجمن زنان دانشگاهی آمریکا گفت: «این تنها یک مشکل دانشجویی نیست. این نابرابری جنسیتی است که روی همه ما تأثیر می گذارد. به عنوان یک کشور، ما به زنها اتکا می کنیم تا به اقتصاد کشور بیافزایند و آن را قوی تر کنند. این کار با کوهی از وام تحصیلی بر دوش امکان پذیر نیست.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG