لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۰

دو زن سیاه‌‌پوست برای اولین بار به «تالار مشاهیر مخترعان ملی آمریکا» راه یافتند


یکی از این دو مخترع «در تلاش ها و اقدامات شرکت گوگل برای ایجاد عدالت نژادی فعال است.» آرشیو
یکی از این دو مخترع «در تلاش ها و اقدامات شرکت گوگل برای ایجاد عدالت نژادی فعال است.» آرشیو

به رغم گذشت پنج دهه از عمر تالار مشاهیر مخترعان ملی آمریکا، تا پیش از این نام هیچ زن سیاه‌پوستی در فهرست این تالار قرار نگرفته بود.

ولی اکنون و برای اولین بار نام دو زن سیاه پوست وارد فهرست این تالار شده است.

به گزارش رادیوی عمومی ملی آمریکا، «ان‌پی‌آر»، تالار مشاهیر مخترعان آمریکا که یک مؤسسه غیرانتفاعی است این هفته اعلام کرد مهندس ماریان کروک، از پیشگامان عرصه فناوری، و دکتر پاتریشیا بث، چشم‌پزشک فقید، با افزوده شدن نامشان به عنوان اولین زنان مخترع سیاه پوست در فهرست بعدی این سازمان، تاریخ‌ساز خواهند شد.

آنها اولین زنان سیاه‌پوست مخترع هستند که این افتخار را، که تاکنون به ۶۰۰ مبتکر و مخترع زنده و مرده اعطا شده است، دریافت می‌کنند.

سخنگوی تالار مشاهیر مخترعان ملی در ایمیلی به ان‌پی‌آر گفت ۴۸ زن و ۳۰ سیاه‌پوست در فهرست بعدی مشاهیر این تالار هستند.

مهندس کروک و دکتر بث در بین ۷ نفر از دریافت کنندگان این افتخار هستند که اسامی آنها این ماه اعلام شد و همراه با ۲۲ برگزیده دیگر در سال گذشته، در کلاس ۲۰۲۲ تالار مشاهیر مخترعان ملی آمریکا قرار خواهند گرفت.

از تمامی این ۲۹ نفر در ماه مه ۲۰۲۲ طی مراسمی در واشنگتن، پایتخت آمریکا، و شهر الکساندریا در ایالت ویرجینیا، قدردانی خواهد شد.

دکتر پاتریشیا بث یک چشم پزشک پیشرو بود که اختراعش دگرگونی بزرگی را در عمل جراحی آب مروارید به وجود آورد.

این اولین بار نیست که خانم بث، که در سال ۲۰۱۹ در ۷۶ سالگی درگذشت، تاریخ ساز شده است.

بنا بر اعلام تالار مشاهیر ملی مخترعان، او اولین پزشک زن سیاه‌پوست بود که امتیاز حق ثبت اختراع دریافت کرد، اولین زن سیاه‌پوست بود که در رشته چشم پزشکی در دانشگاه نیویورک تخصص گرفت، و اولین زن سیاه‌پوست بود که ریاست برنامه کارآموزی تخصص چشم در دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس را به عهده داشت. این همه تنها چندین مورد از دستاوردهای او است.

دکتر بث، مخترع «لیزرفاکو»، یک دستگاه و روش «کم‌تهاجمی» جراحی آب مروارید چشم است.

بنا بر بیوگرافی تالار مشاهیر در مورد خانم بث، این ایده اولین بار در سال ۱۹۸۱ به ذهن دکتر بث خطور کرد. وی اولین مقاله خود را در سال ۱۹۸۷ منتشر کرد و در سال ۱۹۸۸ اولین ثبت اختراع خود را در آمریکا دریافت کرد. و از سال ۲۰۰۰ دستگاهی که او اختراع کرد در اروپا و آسیا مورد استفاده قرار گرفت.

خانم بث در طول حرفه خود پنج بار اختراعات خود را ثبت کرد. او همچنین از حامیان رویکرد‌های بهداشت عمومی برای از بین بردن نابینایی های قابل پیشگیری، به ویژه در بین اقلیت‌های نژادی بود.

ماریان کروک، پیشگام فناوری، مخترعی است که به امکان‌ پذیر ساختن دور‌کاری کمک کرده است.

خانم کروک که در حال حاضر رهبری مرکز تحقیقات گوگل برای هوش مصنوعی و فناوری انسان محور را به عهده دارد، بیش از ۲۰۰ اختراع به نام خود ثبت کرده است.

بر اساس بیوگرافی خانم کروک در تالار مشاهیر، پژوهش‌های او بر پروتکل انتقال صدا از طریق اینترنت متمرکز است که بر اساس آن انتقال داده‌های صوتی به سیگنال‌های دیجیتال به جای خط تلفن از طریق اینترنت صورت می گیرد؛ روشی که قابلیت کنفرانس‌های صوتی و تصویری را بالا برده است.

این فناوری به خصوص در طول همه‌گیری کرونا که دورکاری در سراسر جهان رواج بیشتری یافته، نشان داده که بسیار مهم و حیاتی است.

پیش از اینکه خانم کروک به گوگل ملحق شود، او و تیمش سیستم اهدای کمک مالی نیکوکارانه از طریق پیام نوشتاری تلفن را ابداع کردند. با ابداع این روش، در پی طوفان کاترینا ۱۳۰ هزار دلار و در پی زلزله ویرانگر هائیتی در سال ۲۰۱۰ حدود ۴۳ میلیون دلار کمک های نیکوکارانه جمع‌آوری شد. او همچنین تیمی را رهبری می‌کرد که اینترنت با پهنای باند را در اختیار برخی از کشورهای در حال توسعه در آسیا و آفریقا قرار داده است.

بیوگرافی خانم کروک در تالار مشاهیر مخترعان ملی نشان می دهد او در تلاش ها و اقدامات شرکت گوگل برای ایجاد عدالت نژادی فعال است و زنان و دختران را تشویق می‌کند رشته مهندسی را دنبال کنند.

خانم کروک در مصاحبه ای با گوگل گفت که علاقه او به مهندسی از ۵-۶ سالگی آغاز شد. او در کودکی لوله‌کش‌ها و تعمیرکاران را در خانه دنبال می‌کرد تا تعمیر کردن ابزار و وسایل خانه را از آنها یاد بگیرد.

XS
SM
MD
LG