لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

۲۰ مسافر اتوبوس در افغانستان ربوده شدند


مقامات امنیتی در افغانستان می گویند مردان مسلح ناشناس روز شنبه دست کم ۲۰ مسافر اتوبوس را در ناحیه ای در ولایت زابل ربودند.

پلیس گفت پیکارجویان بامداد شنبه چند اتوبوس را در بزرگراه اصلی که کابل را به ولایت قندهار ارتباط می دهد، متوقف ساختند و مسافران را با خود بردند. گفته می شود اکثر گروگان ها اعضای جامعه شیعه هزاره هستند.

مقامات زابل به صدای آمریکا گفتند نیروهای امنیتی عملیات جستجو و نجات را در منطقه آغاز کرده اند. مسئولیت ربودن مسافران را هنوز کسی بر عهده نگرفته است.

به گفته پلیس ، مردان مسلح سوار اتوبوس ها شدند و پیش از دستگیری مسافران، کارت های شناسایی آنها را بررسی کردند.

این حادثه چند روز پس از آن روی می دهد که گزارش رسید اعضای گروهی که خود را وابسته به داعش معرفی کرده است،هفت هزاره را از میان مسافران اتوبوسی که بین زابل و غزنی در حرکت بود بیرون کشیدند، و یک ماه بعد گردن زدند. سه زن ، شامل یک دختر ۹ ساله، از جمله آنها بودند.

این واقعه تظاهرات گسترده ای را علیه بی رحمی داعش در کابل موجب شد و مردم دولت را به دلیل ناتوانی در حفاظت از مردم و تامین امنیت درسراسر کشور مسئول دانستند.

تظاهرات زنان در اعتراض به گردن زدن قربانیان هزاره توسط طالبان - جلال آباد در غرب کابل
تظاهرات زنان در اعتراض به گردن زدن قربانیان هزاره توسط طالبان - جلال آباد در غرب کابل

مقامات افغانستان حضور پیکارجویان داعش در زابل و در ولایت ننگرها را تایید کرده اند. آنها در روزهای اخیر با رزمندگان طالبان نیز درگیر شده اند.

گزارش ها حاکی است داعش، که نواحی گسترده ای در عراق و سوریه را در کنترل دارد، به آرامی بر حضور خود در افغانستان می افزاید. گفته می شود پایگاه نیرومندی در ولایت ننگرهار ایجاد کرده است.

مقامات ولایت گفته اند اخیرا هزاران خانواده از مناطق آچین، نازیان و ده بالا برای فرار از بیرحمی داعش در این مناطق، در نزدیکی مرز پاکستان، از خانه هایشان فرار کرده اند.

XS
SM
MD
LG