لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

توئیتر و فنآوری «سانسور انتخابی»


توئیتر و فنآوری «سانسور انتخابی»
توئیتر و فنآوری «سانسور انتخابی»

شبکه اجتماعی توئیتر فنآوری جدیدی را اعلام کرده است که آن را قادر می سازد برای پیروی از مجموعه ای از قوانین در سراسر جهان، پیامها را بر اساس قوانین هر کشوری سانسور کند.

توئیتر، که مرکز آن در آمریکا قرار دارد، در وبلاگ خود اعلام کرد هنوز از این فنآوری استفاده نکرده است، اما اگر چنین کند، روی صفحه کامپیوتر کاربر پیامی ظاهر خواهد شد که می گوید «توئیت» به منظور رعایت قانون کشوری که کاربر در آن عمل می کند، برداشته شده است.

این رویکرد با بیانیه یک سال پیش توئیتر به شدت مغایر است. بیانیه سال گذشته تاکید داشت که «توئیت ها باید جریان داشته باشد» و قول می داد پیامهای توئیتر را (که به دامن زدن به حرکتهای ضد دولتی در شماری از کشورهای خاورمیانه کمک کرد) سانسور نکند.

توئیتر دلیلی برای چنین تغییر این سیاست ارائه نداده است، فقط می گوید در حالی که در سطح بین المللی رشد می کند، وارد کشورهایی می شود که قوانین متفاوتی درباره حدود آزادی بیان دارند. توئیتر گفت قوانین در برخی از کشورها چنان است که توئیتر به هیچ وجه نمی تواند وجود داشته باشد، در حالی که برخی کشورهای دیگر قوانینی مشابه آمریکا دارند، اما در بعضی مقوله ها محدودیتهایی قایل هستند.

توئیتر از جمله به فرانسه و آلمان اشاره می کند که در آنها سخن گفتن در طرفداری از نازیسم قدغن است. در حالی که توئیتر مشخصا از کشورهای دیگر نام نمی برد، اما نمونه دیگر می تواند تایلند باشد که در آن بدگویی از حکومت پادشاهی غیرقانونی است.

توئیتر در برخی کشورها مانند چین، که محتوای رسانه ها را به شدت کنترل می کنند کار نمی کند.

XS
SM
MD
LG