لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

خون آشام جوان در تازه ترین فیلم دنباله دار «شفق» برای عشق می جنگد


خون آشام جوان در تازه ترین فیلم دنباله دار «شفق» برای عشق می جنگد
خون آشام جوان در تازه ترین فیلم دنباله دار «شفق» برای عشق می جنگد

اگرفیلمی بتواند با مسابقات فوتبال جام جهانی از لحاظ محبوبیت و بی صبری که هواداران در سراسر جهان برای تماشای آن دارند رقابت کند بی شک همان سری فیلم های «شفق» Twilight، (گرگ و میش) است که سومین و تازه ترین بخش آن این هفته بر روی پرده سینماها آمده است. این فیلم تازه که «کسوف» یا Eclipse نام دارد ماجرای عشق و دلدادگی «بلا» Bella دختر نوجوان و زیبایی است که عاشق یک جوان خوش قیافه خون آشام به نام «ادوارد» شده است.

تهیه فیلم های «شفق» که از روی سری کتاب های رمانتیکی به همین نام به قلم «استفانی مایر» اقتباس شده از دو سال پیش آغازشده است و یکی از موفق ترین و پرهوادارترین محصولات تازه هالیوود به شمار می رود.

سال گذشته بخش دوم این فیلم ها به نام «ماه نو» New Moon بر روی پرده سینماها آمد که رکورد فروش تازه ای در سطح جهان باقی گذاشت. در فیلم تازه «کسوف» «بلا سوآن» خودسر و لجوج عشق خود را به همکلاسی اش «ادوارد کولن» Edward Cullen ابراز می کند. البته ادوارد پسر جوان نمایی است که بیش از صد سال عمر دارد. اما چون او یک خون آشام است تا ابدیت جوان خواهد ماند.

با این حال این مسئله تنها سد راه این زوج عاشق نیست بلکه «جکوب بلک» Jacob Black صمیمی ترین دوست «بلا» هم مانع دیگری است که بر سر راه این دو دلداده جوان قرار گرفته است. «جکوب» نه تنها به شدت به «ادوارد» حسودی می کند بلکه او که خود شخصی است که تبدیل به گرگ شده یکی از بزرگترین دشمنان هر خون آشامی محسوب می شود.

اما تنش های پیگیری که بین «ادوارد» و «جکوب» به وجود آمده باید برای مدت کوتاهی متوقف شود چرا که یک تهدید بزرگتر بر شهرک کوچک کوهستانی «فورکز» واشنگتن، محل زندگی آنان سایه انداخته است.

از قرار معلوم لشکری از خون آشام ها که همگی به دنبال «بلا» هستند به سوی این شهر درحال حرکت است و همین خطر موجب شده است تا موقتا بین گرگ ها و خون آشام های محلی همکاری های دوستانه ای به وجود بیاید.

«تیلور لاتنر» ١٨ساله ایفاگر نقش «جکوب»، نوجوانی است که پس از حمله گرگ های وحشی، گرگ شده است. او می گوید در عرض دو سال گذشته با شخصیت جکوب رشد کرده است: «جکوب خیلی با تجربه تر از سابق شده چرا که او با این شخصیت تازه در درون خودش روبروست و از طرفی در یک شرایط رمانتیک و خلاصه از این جورحرفها قرار گرفته. یعنی خیلی چیزها برایش اتفاق افتاده و همه مرتب به او جواب منفی می دهند. یعنی از همه «نه» می شنود و خلاصه خیلی حال گیره اما خوب اون یک آدم خیلی سمج و با پشتکاریه که به این زودی ها از میدان به در نمی ره.»

«رابرت پاتیسون» خوشقیافه و محبوب دختران جوان طرفدار فیلم های «شفق» هم در نقش ادوارد یا همان خون آشام بازی می کند. این بازیگر انگلیسی تبار از آزادی که در سومین فیلم شفق به او داده شده تا ابعاد تازه ای را به شخصیت این جوان خون آشام اضافه کند خوشحال است: «آن حالت دور بودن از واقعیت ها، شخصیت ادوارد را در دو فیلم اول شفق تا حدودی خدشه دار کرده بود. بنابراین وقتی اداوارد عاشق بلا می شود و نسبت به او احساس تعلق می کند متوجه می شود که واقعا او هم بخشی از همین دنیای موقت و زوال پذیر است. همین مسئله شخصیت ادوارد را در این سومین فیلم پذیرفتنی تر و به مراتب جذاب تر کرده است. حالا من هم از این ابعاد تازه برای بهتر کردن بازی خودم در فیلم «کسوف» استفاده کرده ام. یعنی خون آشام را کمی از اون حالت درون گرایی و در خود بودن قبلی بیرون کشیده ام.»

کریستن استوارت بازیگرنقش «بلا» هم دختر نوجوانی است که بین عشق این دو مرد جوان سرگردان است. او می داند که اگر به دنبال «ادوارد» برود باید زندگی فانی و این جهانی خود را از دست بدهد و مجبور است که او هم تبدیل به یک خون آشام شود. کریستن به صدای آمریکا می گوید: «شخصیت من یعنی «بلا» در فیلم این بار به جائی می رسد که مجبور است انتخاب کند. اما نکته جالب این است که او همیشه و در هر سه فیلم به همین نقطه رسیده است و بعد همه چیزعوض می شود. «بلا» با همه سرکشی ها و دیوانه بازی هایی که دارد یعنی همان بی پروایی های جوانی بازهم به جایی می رسد که برای چند لحظه مکث می کند و با خودش می اندیشد شاید بهتر باشد یک بار دیگر درباره این تصمیمی که گرفته ام فکر کنم. البته فراموش نکنیم که «بلا» در همان اولین ملاقات با ادوارد تصمیم خودش را گرفته است!»

«دیوید اسلید» فیلمساز انگلیسی، کارگردان فیلم تازه «شفق: کسوف» است و در این بخش از این فیلم های دنباله دار نیز چون دو فیلم قبلی اش بزرگ ترین چالشی که برای ساختن «کسوف» داشته وفادارماندن به متن کتاب بوده است. مسئله ای که برای هواداران این سری از فیلم های خون آشام ها خیلی اهمیت دارد: «من فکر می کنم مهم ترین مسئله حفظ احساسات کاراکترها در فیلم بود. خوب البته ما داستان مهمی هم برای بازگو کردن داشتیم. اما به نظرمن سخت ترین چیز مخلوط کردن این دو چیز با هم در یک فیلم بود و این که تصمیم بگیریم واقعا کدام مسیر بهتر ما را به آن نتیجه نهایی و دلخواه می رساند. این احساس در طول مدت فیلمبرداری تا حتی مراحل مونتاژ ادامه داشت. یعنی سئوال این بود که ما چطور می توانیم این کتاب را با تمام جزئیات تبدیل به فیلم کنیم، قصه را نگهداریم و هنوز هم بتوانیم آن اثرعمیق و احساسی را روی تماشاگر باقی بگذاریم.»

با این همه، ساختن سری فیلم های موفق و پرفروش«شفق» Twilight هنوز به پایان نرسیده است و این فیلم های دنباله دار با یک بخش دیگر به نام «سحرگاه» Breaking Dawn ادامه خواهد یافت. سحرگاه در دو بخش دو ساعته و به صورت دو فیلم مجزا ساخته خواهد شد که اولین قسمت آن در سال ٢٠١١ برروی اکران خواهد آمد.

XS
SM
MD
LG