لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

در حمله مسلحانه به موزه ملی تونس ۲۱ نفر کشته شدند


انتقال یکی از مجروحان حمله مسلحانه به موزه ملی باردو در پایتخت تونس - ۲۷ اسفند ۱۳۹۳
انتقال یکی از مجروحان حمله مسلحانه به موزه ملی باردو در پایتخت تونس - ۲۷ اسفند ۱۳۹۳

در حمله افراد مسلح به یک موزه معروف در پایتخت تونس در روز چهارشنبه، برخی از مردم حاضر در موزه، از جمله تعدادی گردشگر خارجی، هدف گلوله قرار گرفته و بیش از ۲۰ نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از نخست وزیر تونس، در مجموع ۲۱ تن در اثر این حمله کشته شدند، از جمله ۱۷ گردشگر، یک افسر امنیتی، یک زن نظافتچی و دو نفر از مهاجمان.

به گفته نخست وزیر تونس گردشگران خارجی از کشورهای ایتالیا، لهستان، آلمان و اسپانیا بودند؛ ضمن آن که دو یا سه مهاجم دیگر موفق به فرار شدند.

بر اساس گزارش‌ها تعدادی هم در این حمله مجروح شدند، از جمله سه لهستانی و دو ایتالیایی. بنابر اعلام وزارت امور خارجه ایتالیا حدود ۱۰۰ شهروند ایتالیایی در تونس، پس از این حمله به یک مکان امن منتقل شده‌اند. تلویزیون تونس تصاویر تعدای از گردشگران سالمند و کودک که تحت حفاظت نیروهای امنیتی در حال گریختن از محل بودند را نشان داد.

حمله امروز به این موزه، ضربه نیرومندی به تلاش‌های تونس برای احیای صنعت تروریسم تلقی شده است.

موزه ملی باردو، که در داخل یک قصر متعلق به قرن پازندهم ساخته شده و در نزدیکی ساختمان پارلمان قرار دارد، بزرگترین موزه در تونس است که یکی از کاملترین مجموعه‌های موزائیک دوره رومن را در میان ۸ هزار اثر هنری خود دارد.

لورن فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای پس از پایان بحران امروز گفت «تصادفی نیست که امروز تروریسم بر کشوری که امیدی برای جهان عرب است، تاثیر می‌گذارد. امید برای صلح، برای ثبات و برای دموکراسی.»

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه نیز که برای تشویق تلاش‌های بین المللی جهت حفظ میراث فرهنگی و هنری عراق و سوریه در برابر ویرانگری افراطیون داعش، در موزه لوور پاریس سخن می‌گفت، اظهار داشت او در تماس با رئیس جمهوری تونس حمایت و همبستگی خود را ابراز داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، تونس که اخیرا حرکت به سوی دموکراسی را در پی سرنگونی یک رئیس جمهور خودکامه در سال ۲۰۱۱ تکمیل کرد، از دیگر کشورهای منطقه باثبات تر بوده است، اما در سال‌های اخیر با تندروهای اسلامگرا، از جمله برخی که با گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش مرتبط هستند، درگیر بوده است.

بر اساس برآوردهای دولتی، شمار نسبتا بزرگی از تونسی‌ها – حدود ۳ هزار نفر – به پیکارجویان داعش در بخش هایی از عراق و سوریه پیوسته‌اند.

حمله به موزه تونس یک روز پس از آن صورت گرفت که مقامات امنیتی خبر کشته شدن احمد الرئوسی، از رهبران تونسی گروه داعش در لیبی، را تایید کردند.

XS
SM
MD
LG