لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

اعتراض هزاران نفر در ترکیه به فعالیت یک معدن طلا در غرب این کشور


بخش انگلیسی صدای آمریکا - هزاران تن از شهروندان ترکیه، شامل قانونگذاران اپوزیسیون این کشور، تظاهرات مسالمت آمیز و به طور غیرعادی بزرگی را در حومه یک شهر کوچک در استان چاناق‌قلعه در غرب ترکیه علیه آن چه که آنها آلودگی های ناشی از یک پروژه معدن طلا با مالکیت خارجی عنوان می کنند، برگزار کردند.

اعتراض عمومی به این معدن - که متعلق به شرکت معادن دوگو بیگا، نماینده شرکت کانادایی «آلاموس گُلد» (طلای آلاموس) در ترکیه، است - زمانی آغاز شد که ظاهرا این شرکت چهار برابر آن چه در یک گزارش تاثیر بر محیط زیست اعلام کرده بود، درخت قطع کرد.

روز دوشنبه، حدود ۵ هزار معترض از سراسر ترکیه با پلاکاردهایی در دست بر روی تپه ای در نزدیکی محل آینده این معدن گردهم آمدند. بر روی پلاکاردها نوشته بود: «اگر طلا دوست دارید، [این جا] نیایید» و «بدون طلا می توانیم سر کنیم، [اما] بدون کوهستانِ کاز نمی توانیم.»

آنها سپس راهی مکان پروژه شدند و شماری از نیروهای ژاندارمری به آن ها اجازه دادند وارد محوطه معدن شوند.

معاون شهردار «چاناکاله» گفت که این معدن طلا به تعادل زیست محیطی مناطق جنگلی واقع در نزدیکی این کوهستان، که اکسیژن بسیار زیادی تولید می کند، صدمه می زند.

بنا بر گزارش ها، برخلاف رقم اعلام شده از سوی شرکت معادن دوگو بیگا - یعنی ۴۶ هزار اصله مجموع کل درخت های قطع شده - رقم واقعی درخت های قطع شده در این پروژه ۱۹۵ هزار اصله بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG