لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

پلیس ترکیه و تظاهرکنندگان درگیر شدند


ناآرامی در ترکیه ادامه دارد. روز شنبه پلیس ضدشورش استانبول با استفاده از لوله های فشار قوی آب و گاز اشک آور سعی کرد صدها تظاهرکننده را متفرق سازد.

این تظاهرات به دنبال صدور قانونی در ترکیه برای کنترل بیشتر دولت بر اینترنت است.

این قانون به مقامات دولتی اجازه می دهد تا وبسایت ها را بدون رای دادگاه به دلیل نقض حریم خصوصی مسدود کنند. خدمات ارائه اینترنت نیز مجبور خواهند شد تا اطلاعات کاربران را در اختیار مقامات بگذارند.

منتقدان می گویند قانون فوق تلاشی از سوی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه برای کاهش دسترسی به فساد گسترده دولتی در اینترنت است.آقای اردوغان انتقادات را رد کرده است.

دیدبان حقوق بشر می گوید این محدودیت ها نگرانی از «تلاش دولت برای استفاده از قدرت و خاموش کردن انتقادات و همچنین محدود کردن اطلاعات در فضای آنلاین» را افزایش می دهد.

مارتین شولتز، دبیرکل پارلمان اروپا اقدام دولت ترکیه را «یک گام دیگر در جهت تنگ تر کردن فضای آزادی رسانه ای» در ترکیه است. واشنگتن نیز درباره اوضاع ترکیه ابراز نارضایتی کرده است.

روز جمعه ترکیه یک روزنامه نگار آذربایجانی را اخراج کرد. روزنامه انگلیسی زبان زمان گفت وزارت کشور به این روزنامه دستور داده تا ماهر زینالوف را در فهرست اتباع خارجی قرار دهد که به دلیل «رد کردن خطوط قرمز انتقاد» اجازه ورود به ترکیه را ندارند.

یک ماه پیش نخست وزیر ترکیه به خاطر توییت هایی که آقای زینالوف از مقالات مربوط به فساد و رسوایی دولتی در ترکیه، از او شکایت کرده بود.
XS
SM
MD
LG