لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۵۲

اجرای پروژه خط لوله گاز بین ترکمنستان، هند و پاکستان جدی تر می شود


رهبران ترکمنستان و پاکستان پیشنهاد کرده اند برای پیشبرد طرح های کشیدن خط لوله ای جهت انتقال گاز طبیعی از ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان، جلسه ای تشکیل دهند.

رسانه های ترکمنستان روز پنجشنبه گزارش دادند قربانقلی بردی محمد اوف، رییس جمهوری ترکمنستان و آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان، در یک گفت و گوی تلفنی موافقت کردند برای بحث درباره این پروژه، جلسه ای در ماه دسامبر در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان تشکیل شود.

این جلسه بر جزییات خط لوله ۲۰۰۰ هزار کیلومتری، که ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت، متمرکز خواهد بود.

روز دوشنبه، رهبران ترکمنستان و افغان چارچوب موافقتامه ای را برای بررسی پروژه در کابل امضا کردند. آنها همچنین قصد دارند در این ماه، در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر با یکدیگر ملاقات کنند.

ترکمنستان و افغانستان در سال ۲۰۰۲ با کشیدن خط لوله ای برای انتقال گاز به پاکستان و هند از طریق افغانستان موافقت کردند. اما جنگ در افغانستان از اجرای آن جلوگیری کرده است.

مسیر پیشنهادی احتمالا از مناطق جنگ زده هلمند و قندهار در جنوب افغانستان خواهد گذشت.

رییس جمهوری ترکمنستان دولت خود را زیر فشار گذاشته است تا قراردادهای فروش گاز به پاکستان و هند را تا پایان سال جاری تکمیل کند.

ترکمنستان، چهارمین ذخایر بزرگ گاز جهان را دارد، و همیشه گاز به روسیه صادر کرده است، اما برای توسعه فروش به غرب، چین و دیگر کشورهای آسیایی چشم دوخته است.

ظرفیت اولیه خط لوله پیشنهادی ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز در سال خواهد بود.

XS
SM
MD
LG