لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

کامرون و اردوغان در ترکيه در مورد ايران و غزه گفتگو کردند


ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، برای گفتگو با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، به اين کشور سفر کرده است. دو رهبر در رابطه با مسائل مختلف منطقه ای از جمله برنامه اتمی ايران عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا و محاصره غزه گفتگو کردند.

برنامه اتمی ايران از جمله مسايل مورد مذاکره ميان رهبران ترکيه و بريتانيا بود. کامرون در کنفرانس خبری مشترک خود با اردوغان گفت بريتانيا و ترکيه خواهان ايرانی مسلح به سلاح اتمی نيستند.

آقای کامرون می گويد با وجود اختلاف نظرهای موجود، ترکيه و بريتانيا بايد در جهت اين هدف مشترک تلاش کنند که ايران در جهت دستيابی به سلاح اتمی حرکت نکند.

نخست وزير بريتانيا گفت تحريم های جديد برای مشخص شدن ماهيت واقعی برنامه اتمی ايران است.

نخست وزير بريتانيا گفت تحريم هايی که اين هفته توسط اتحاديه اروپا به تصويب رسيد برای آنست تا تهران به جامعه بين الملل نشان دهد که برنامه اتمی جمهوری اسلامی، ماهيتی صلح آميز دارد.

ديويد کامرون گفت جهان خواستار کمک ترکيه، به منظور قانع کردن ايران در اين زمينه است.

ترکيه با دور جديد تحريم های عليه ايران مخالفت کرده است. رجب طيب اردوغان تأکيد کرد کشور متبوع وی از دستيابی ايران به انرژی صلح آميز اتمی حمايت می کند. در همين حال وی از برخورد جامعه جهانی در رابطه با برنامه اتمی اسراييل انتقاد کرد.

در ماه مه، طی گفتگوهای سه جانبه ميان ايران، ترکيه و برزيل، مقام های تهران موافقت کردند ۱۲۰۰ کيلوگرم از اورانيوم با غنای پايين را در ازای دريافت اورانيوم با غنای بيست درصد، به ترکيه ارسال کنند.

روز سه شنبه آقای کامرون تاکيد کرد حتی با پذيرش اين طرح باز هم ايران حدود ۵۰ درصد از اورانيوم با غنای پايين را در خاک خود نگه خواهد داشت.

عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا از ديگر مسائل مورد بحث ميان رهبران بريتانيا و ترکيه بود.

ديويد کامرون که برای نخستين بار در مقام نخست وزيری، به ترکيه سفر کرده است گفت پيوستن اين کشور به اتحاديه اروپا باعث رونق اقتصادی و ثبات سياسی بيشتر منطقه خواهد شد.

آقای کامرون می گويد زمانی که به اقدامات ترکيه در مقام عضو ناتو و تلاش های اين کشور برای دفاع از اروپا می انديشد، از عدم پذيرش اين کشور در اتحاديه اروپا بسيار خشمگين می شود.

ديويد کامرون تاکيد کرد که وی يکی از مدافعان اصلی عضويت ترکيه در اتحاديه اورپاست و برای اين امر مبارزه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG