لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

پلیس استانبول به تظاهرکنندگان گاز اشک آور زد


در سالگرد آغاز رشته تظاهرات پارک گزی استانبول، پلیس ترکیه روز شنبه برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان به آنان گاز اشک آور پرتاب کرد و از لوله های فشار قوی آب و اتومبیل های آب پاش استفاده کرد. تظاهرکنندگان به مناسبت سالگرد یک سالگی تظاهرات پارک گزی گردهم آمده بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسئولان خیابان ها را بستند و وسائل حمل و نقل عمومی را متوقف ساختند تا دسترسی به میدان تقسیم و پارک گزی را ببندند.

صف ماموران پلیس جلوی فعالانی را که می خواستند در میدان تقسیم سخنرانی کنند و بیانیه بخوانند و به شش نفری که درجریان تظاهرات ضد اردوغان جان باختند، در پارک گل بگذارند، گرفتند.

با این همه پیش از آن که پلیس گاز اشک آور شلیک کند، صدها نفر در خیابان های استانبول جمع شدند و شعارهایی را علیه اردوغان و حزب حاکم سردادند.

پلیس به تظاهرات مخالفان در آنکارا و شهر جنوبی آدانا نیز حمله کرد.

به گزارش رویترز، در جریان ناآرامی های روز شنبه در استانبول دست کم سه نفر بازداشت شدند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه پیشتر در روز شنبه مردم کشورش را به بی اعتنایی به فراخوان تظاهرات به مناسبت اولین سالگرد ناآرامی های پارک گزی دعوت کرد. شلوغی های سال گذشته یکی از بزرگترین تهدیدها علیه دولت دولت ترکیه در بیش از یک دهه فعالیت رجب طیب اردوغان بر مسند نخست وزیری به شمار می رود.


روز شنبه ۲۵ هزار مامور پلیس با پشتیبانی کامیون های مجهز به آب فشار قوی و هلیکوپتر به استانبول اعزام شدند تا از تکرار احتمالی ناآرامی ها و اعتراض های سال گذشته پیشگیری کنند.

گروه های مدنی و اتحادیه های کارگری فراخوان های متعددی را در سطح ملی برای برگزاری تظاهرات به مناسبت سالگرد حوادث و تظاهرات اعتراضی پارک گزی صادر کرده بودند.

رجب طیب اردوغان روز جمعه طی سخنانی تظاهرکنندگان را مورد انتقاد قرار داد و به جوانان هشدار داد خود را درگیر حوادث نکنند.

او گفت یک سال بعد از ناآرامی های سال گذشته، مردم از جمله هنرمندان خواستار برگزاری تظاهرات شدند اما جوانان ترکیه به خواست آنان جواب نخواهند داد.

سال گذشته، سرکوب شهروندان ترکیه که به احداث مرکزی خرید در محل پارکی موسوم به گزی در مرکز استانبول مخالف بودند، سلسله ناآرامی هایی را در کل کشور موجب شد. تظاهرات به سرعت گسترش یافت و به تحرکات مخالف دولت و بویژه ضد اردوغان بدل شد. اما پارک گزی، در مجاورت میدان تقسیم استانبول صحنه هسته اعتراضات سال گذشته بود.

ناظران می گویند آنچه که تظاهرات گزی را از ناآرامی های قبلی مجزا می کند این است که شرکت کنندگان در آن جوانان تحصیلکرده و طبقه متوسط غیرسیاسی بودند.

رجب طیب اردوغان وقایع و ناآرامی های پارک گزی را توطئه بین المللی علیه خود توصیف کرد. پس از رشته تظاهرات گزی، نیروهای امنیتی هر گونه تظاهرات مردمی را سرکوب کرد. دولت قوانینی را به نفع خود برای سرکوب تظاهرات تایید کرد و اختیارات نهادهای امنیتی و نظارت بر اینترنت را افزایش داد.
XS
SM
MD
LG