لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

ترکیه یک شو تلویزیونی را که موجب تنش با اسراییل شده است تعطیل نمی کند


دولت ترکیه می گوید یک برنامه تلویزیونی را که ظاهرا سربازان اسراییلی را هنگام کشتن کودکان فلسطینی نشان می دهد، و اسراییل را برآشفته کرده است، تعطیل نخواهد کرد

دولت ترکیه می گوید یک برنامه تلویزیونی را که ظاهرا سربازان اسراییلی را هنگام کشتن کودکان فلسطینی نشان می دهد، و اسراییل را برآشفته کرده است، تعطیل نخواهد کرد.

وزیر امورخارجه ترکیه روزجمعه گفت در ترکیه سانسوری وجود ندارد و این وظیفه وزارت امور خارجه نیست که تولید کنندگان سریال های تلویزیونی را راهنمایی کند. او گفت تولید کننده از دولت مستقل است.

وزارت امور خارجه اسراییل روز پنجشنبه سفیر ترکیه را فراخواند و به برنامه تلویزیونی بنام جدائی: فلسطین درعشق و زندگی اعتراض کرد.
بخش هایی از این سریال سربازانی را که اونیفورم هایی شبیه آنچه نیروهای دفاعی اسراییل می پوشند به تن دارند، هنگام تیراندازی به یک دختر و یک پسر فلسطینی نشان می دهد.

اسراییل گفت این برنامه به دامن زدن به نفرت علیه اسراییل کمک می کند و می تواند موجب حمله به یهودیان هنگام دیدار از ترکیه شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در اورشلیم به خبرنگاران گفت اسراییل ازاین اقدام تحریک کننده ناراحت است، و از گرایش های اخیر در ترکیه زیاد خوشحال نیست.
مناسبات ترکیه و اسراییل از زمان هجوم اسراییل به نوار غزه، که صدها فلسسطینی در آن کشته شدند، به سردی گراییده است.

تولید کننده سریال تلویزیونی سعی کرد تنش را کاهش دهد. او به رسانه های اسراییل گفت شو نیروهای دفاعی اسراییل را نشان نمی دهد ، و فقط به گروه خاصی از سربازانی که فلسطینیان را می کشند اشاره دارد. تولید کننده گفت او و همکارانش اسراییلی ها را دوست دارند.
XS
SM
MD
LG