لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۴

ادامه دادرسی پرونده ترور هرانت دينک در ترکيه


ادامه دادرسی پرونده ترور هرانت دينک در ترکيه
ادامه دادرسی پرونده ترور هرانت دينک در ترکيه

پرونده ترور هرانت دينک، روزنامه نگار معروف ارمنی تبار ترکيه، بعد از ۵ سال، از روز دوشنبه مجدداً به جريان افتاد. هرانت دينک، سردبير نشريه «آگوس» در روز ۱۹ ژانويۀ سال ۲۰۰۷ در مقابل دفتر روزنامه در استانبول توسط فردی ناشناس به ضرب گلوله، به قتل رسيد.

بيست و سومين جلسه رسيدگی به پرونده ترور هرانت ديک، بعد از يک تحقيق سه هفته ای بر روی مکالمات تلفنی کليدی که در ارتباط با اين پرونده از سال ۲۰۰۷ باقی است، روز دوشنبه تشکيل شد.

با وجوديکه در حال حاضر قاتل اصلی پرونده، اوگون ساما، يک ملی گرای افراطی ترک، می باشد که در بازداشت به سر می برد و به ۲۳ سال زندان محکوم شده، اما محاکمه چند نفر ديگر از افراد مرتبط با اين پرونده هنوز ادامه دارد.

هرانت دينک، روزنامه نگار ۵۳ ساله ارمنی تبار ترکيه، در سال ۲۰۰۷ در مقابل دفتر محل کار خود، نشريه آگوس، به ضرب گلوله به قتل رسيد. اين نشريه هفتگی، به دوزبان ترکی و ارمنی، به چاپ می رسيد.

همکاران او، از جمله آيدين اِنگين، دستگاه قضايی ترکيه را به بی کفايتی متهم می کنند. انگين می گويد: دستگاه قضايی غير از بازداشت چند نفر که آنها نيز از نظر روانی مشکوک به نظر می رسند، هيچ قدمی برنداشته است. اين بی کفايتی و بی لياقتی دستگاه قضايی ترکيه را می رساند و نشان می دهد که دستگاه قضايی از عهده دستگيری قاتلان واقعی بر نمی آيد. نشان می دهد که جمهوری ترکيه به جای اينکه عدالت را برقرار کند می خواهد روی همه چيز سرپوش بگذارد.

گارو پِيلان، از فعالان جامعه ارامنه ترکيه، به اين واقعه به عنوان بخشی از فاجعه تاريخی می نگرد، و می گويد: ما در سال ۱۹۱۵ در جريان قتل عام ارامنه ترکيه هم شاهد اينگونه واکنشها بوديم و متأسفانه قتل هرانت هم از اين قضيه جدا نيست.

با به جريان افتادن مجدد پرونده ترور هرانت، زخم کهنه و تاريخی اقليت ارمنی ترکيه بارديگر، سر باز کرده است.

XS
SM
MD
LG