لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

ترکيه مسير کاميونها را از مرز سوريه تغيير می دهد


ترکيه مسير کاميونها را از مرز سوريه تغيير می دهد
ترکيه مسير کاميونها را از مرز سوريه تغيير می دهد

ترکيه به دليل نا امنی جاده های سوريه، خطوط عبور کاميونهای تجاری را تغيير می دهد. بنابر گزارشها، در حال حاضر با مسدود شدن راههای هميشگی، صدها کاميون تُرک در پشت مرزهای عراق به انتظار عبور ايستاده اند.

با توجه به خطرناکتر شدن وضعيت جاده های سوريه، و به دنبال تصميم آنکارا برای تغيير مسير حرکت کاميونهای تجاری خود، جاده های مرزی عراق اين روزها بدون وقفه شاهد ترافيک سنگين کاميونهای ترک است.

صف طويل کاميونهای ترک در پشت مرز خابور، روزها طول می کشد تا اندکی جلو رود، چون مقامهای مرزی بايد برای تک تک آنها مجوز عبور صادر کنند.

کاميوندارها می گويند، وضعيت مسيرهای بين سوريه و ترکيه ديگر عادی نيست و برخی ۸ روز است که منتظر عبور هستند.

ترکيه در حال حاضر برای حمايت از تحريمهای اقتصادی اتحاديه عرب و کشورهای غربی، همه اعتبارات مالی سوريه را به حال تعليق در آورده و داراييهای دولت آن کشور را مسدود کرده است.

کابينه اسد نيز در واکنش به اين اقدام ضمن تعليق توافقنامه آزاد تجاری با آنکارا، هزينه بار و تعرفه های گمرکی سوخت و کالاهای ترک را بالا برد.

ترکيه با وجوديکه ارزش مبادلات تجاری اش در سال گذشته با سوريه به دو ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار رسيد، اما هشدار داد که در صورت ادامه بحران سوريه، مسير عبور کاميونهای تجاری خود را تغيير خواهد داد.

ترکيه که زمانی از متحدان نزديک سوريه به شمار می رفت و رجب طيب اردوغان، نخست وزير آن کشور دارای مناسبات گرمی با بشار اسد بود، اکنون به پناهگاه اپوزيسيون و ارتشيان فراری سوريه تبديل شده است.

XS
SM
MD
LG