لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۷

ترکيه ممکن است بر شدت تحريم های خود عليه بشار اسد بيافزايد


ترکيه ممکن است بر شدت تحريم های خود عليه بشار اسد بيافزايد
ترکيه ممکن است بر شدت تحريم های خود عليه بشار اسد بيافزايد

وزير امور خارجه ترکيه می گويد آن کشور ممکن است تحريم های بيشتری را عليه بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، اعمال کند.

احمد داوداغلو، وزير امور خارجه ترکيه، که در سفری در اردن به سر می برد روز چهارشنبه با همتای اردنی خود در يک کنفرانس مطبوعاتی شرکت جست.

احمد داوداغلو از سرکوب مخالفان دولت بشار اسد رييس جمهوری سوريه انتقاد کرد.

وزير امور خارجه ترکيه گفت: ما اميدوار بوديم يک بهار عرب مسالمت آميز که ناشی از خواست مردم است، صورت گيرد. بهار عرب می توانست بارور شود و راه را برای تابستانی جديد هموار کند. ولی چنين روی نداد. رهبری سوريه ترجيح داد که فشار بر مردم را افزون سازد.

آقای داود اغلو گفت در صورت ادامه سرکوب، ترکيه ممکن است بر تحريم های خود عليه بشار اسد بيافزايد و اضافه کرد: در روزها و ماه های آينده ما ممکن است مجبور شويم در اين رابطه اقدام های سختگيرانه تری را اعمال کنيم تا به پيام و اندرز ما توجه شود.

وی تاکيد کرد هدف از تحريم های ترکيه بشار اسد خواهد بود و نه مردم سوريه و گفت: هيچيک از تحريم ها عليه مردم سوريه نخواهد بود و بر زندگی آنان تاثير نخواهد گذاشت. ما نمی خواهيم چنين اتفاقی در سوريه و خاورميانه روی دهد. در نتيجه اميدواريم سوريه به صوابديد اتحاديه عرب توجه کند.

ترکيه که در سالهای اخير رابطه سياسی نزديکی با سوريه برقرار کرده بود سرکوب تظاهرات مسالمت آميز مردم سوريه را محکوم کرده است . ترکيه هراس از آن دارد که خشونت در سوريه ابعاد گسترده قومی يافته و به آن کشور سرايت کند.

اردن و ترکيه تاکيد کرده اند که ثبات سوريه برای دو کشور اهميت بسيار دارد.

XS
SM
MD
LG