لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۳

رزمايش ارتش ترکيه در مرز سوريه


رزمايش ارتش ترکيه در مرز سوريه
رزمايش ارتش ترکيه در مرز سوريه

رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، که از آفريقا ديدن می کند، می گويد در مورد برنامه تحريم های دولتش عليه سوريه به زودی سخن خواهد گفت، اقدامی که بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، را تحت فشار بيشتری قرار خواهد داد.

در حال حاضر توجه رهبران کشورهای آفريقايی بيش از ادامه مناسبات تجاری قديمی با اروپا، معطوف به مناسباتی است که درهای بيشتری را به روی بازارهای جديد و پوياتر باز کند.

نخست وزير ترکيه بعد از ديدار دو ماه گذشته خود از سومالی و کشورهای شمال آفريقا، همراه با يک هيات تجاری به آفريقای جنوبی، بزرگترين اقتصاد قاره آفريقا سفر کرد. اقدامی که به روشنی نشان می دهد، ترکيه اکنون آماده تغيير و تقويت سطح تجاری خود است.

گالما موتلانته، معاون رييس جمهوری آفريقای جنوبی، در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رجب طيب اردوغان گفت: ما در مذاکراتمان در زمينه مسایل مهم اقتصادی گفتگو کرديم. در مورد مسایل مهم بين المللی، نهادهای چندمليتی مانند شورای امنيت سازمان ملل متحد و چگونگی توسعه شمال آفريقا، خاورميانه و ساير بخش های ديگر جهان مثل سوريه و غيره نيز تبادل نظر کرديم.

سفر رجب طيب اردوغان به آفريقای جنوبی زمانی صورت گرفته است که دولت آفريقای جنوبی اعلام کرده است از اين پس از صدور رواديد برای دالايی لاما، رهبر معنوی بودایيان تبت، خودداری خواهد کرد. اين رويداد يک بار ديگر يادآور مناسبات ديپلماتيک نزديک آفريقای جنوبی با بزرگترين شريک تجاری خود چين است.

نخست وزير ترکيه نيز در اين کنفرانس مطبوعاتی گفت، کشور او پس از بازديد اردوغان از اردوگاه آوارگان سوريه، برنامه تحريم های خود را عليه بشار اسد، اعلام خواهد کرد. وی ما نمی توانيم نسبت به تحولات سوريه بيش از اين بی تفاوت بمانيم. در اين حمله ها بسياری از مردم بی دفاع کشته می شوند. وضع نمی تواند همينطور ادامه پيدا کند. وجدان ما حکم می کند کاری انجام دهیم.

رجب طيب اردوغان ماه گذشته هشدار داد که مردم سوريه دير يا زود اسد را سرنگون خواهند کرد و اين کشور با توجه به اختلافات فرقه ای موجود ميان علوی ها و سنی ها ممکن است به ورطه يک جنگ داخلی سقوط کند.

در همين حال ترکيه اعلام کرد يک رزمايش را در مرزهای سوريه آغاز خواهد کرد. ارتش ترکيه در بيانيه ای که در وب سايت خود منتشر کرده افزوده است مکان اجرای اين رزمايش، منطقه ای همجوار سوريه و محل اسکان بيش از ۷ هزار آواره گريخته از سوريه است.

اين رزمايش قرار است از امروز، چهارشنبه، آغاز و تا هشت روز ادامه يابد.

رزمايش ارتش ترکيه، همزمان با ديدار رجب طيب اردوغان از اردوگاه های موقت پناهندگان سوری در منطقه حتای ترکيه، اجرا خواهد شد.

تا پيش از آغاز اعتراضات مردمی در سوريه، روابط دو کشور ترکيه و سوريه بسيار دوستانه بود؛ اما از زمان هشدار آقای اردوغان به بشار اسد مبنی بر لزوم پايان دادن به سرکوب های خونين مردم معترض و اجرای اصلاحات سياسی در سوريه روابط دو کشور به سردی گراييد.

انتظار می رود رجب طيب اردوغان به هنگام ديدار از منطقه مرزی ترکيه و سوريه، اجرای يک رشته تحريم ها را عليه سوريه، اعلام کند.

XS
SM
MD
LG