لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

کرزی: زمانی می توان با طالبان گفتگو کرد که آدرس طالبان مشخص باشد


کرزی: زمانی می توان با طالبان گفتگو کرد که آدرس طالبان مشخص باشد
کرزی: زمانی می توان با طالبان گفتگو کرد که آدرس طالبان مشخص باشد

حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، بار ديگر، برقراری صلح با طالبان را غيرممکن دانست. آقای کرزی می گويد تنها زمانی می توان با طالبان گفتگو کرد که آدرس طالبان مشخص باشد.

رييس جمهوری افغانستان و رييس جمهوری پاکستان، در همايشی که به ابتکار ترکيه برای رفع تنش های بين اين دو کشور در پی ترور برهان الدين ربانی، فرستاده شورای صلح افغانستان، برگزار شد، شرکت کردند.

حامد کرزی در يک مصاحبه مطبوعاتی در حاشيه اين همايش گفت: تا زمانی که مشخص نشود طالبان کيست افغانستان فقط با پاکستان گفتگو خواهد کرد. شخصی که به عنوان پيام رسان نزد برهان الدين ربانی، رييس جمهوری پيشين رفت، بمبگذار انتحاری طالبان بود. حال ما نمی توانيم با بمبگذار صحبت کنيم. از اين رو ما ديگر نمی گوييم می خواهيم با طالبان صحبت کنيم مگر آن که آدرس طالبان مشخص شود. تا اين که شماره تلفنی از طالبان داشته باشيم، تا اين که دری باشد که بر آن بکوبيم که آنجا آدرس طالبان باشد.

عبدالله گل، رييس جمهوری ترکيه، در اين مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که رهبران پاکستان و افغانستان توافق کردند، برای روشن شدن حقايق ترور برهان الدين ربانی به راهکارهای مشترکی دست يابند و گفت: يکی از بزرگترين دستاوردهای اين همايش اين است که طرفين توافق کردند در همکاری با يکديگر به راهکارهای مشترکی دست يابند که مسببين ترور رييس جمهوری پيشين افغانستان مشخص شوند و اين خلوص نيت طرفين را نشان می دهد.

آصف علی زرداری، رييس جمهوری پاکستان، بر اهميت برگزاری ملاقات بين رهبران دو کشور تاکيد کرد و گفت: هر بار که ما گفتگو می کنيم، به روابط نزديکتر، راهکارهای ديپلماتيک و راه حل های بيشتری دست می يابيم. هيچ پاسخ واحدی برای مشکلات وجود ندارد و هيچ هدف واحدی وجود ندارد که به آن دست يابيم. راه حل تنها از تلاش بی وقفه ما حاصل می شود.

***

در همين حال قانونگذاران افغانستان در ولايت جنوبی قندهار از نيروهای ائتلاف بين المللی می خواهند در آن کشور باقی بمانند، يا دستکم برای دوره فعلی خاک افغانستان را ترک نکنند.

خالد پشتون در سخنان خود در مجلس افغانستان که با مخالفت برخی ديگر از نمايندگان مواجه شد گفت: حملات مرگبار روز دوشنبه گذشته در قندهار دليل ديگری است که نيروهای ناتو بايد در افغانستان باقی بمانند.

حملات مرگبار روز دوشنبه در قندهار دستکم ۵ کشته بر جای گذاشت. سه تن از کشته شدگان، کارکنان امور پناهندگان سازمان ملل متحد بودند. طالبان ضمن قبول مسئوليت گفت، هدف از اين حملات، کارکنان امور پناهندگان سازمان ملل بود.

قرار است حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، نام مناطقی را که مشمول مرحله دوم انتقال وظايف امنيتی خواهند بود، ظرف چند هفته آينده، اعلام کند. خالد پشتون و برخی ديگر از قانونگذاران افغان نگرانند، قندهار نيز جزء اين مناطق باشد.

XS
SM
MD
LG