لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

ترکيه به قحطی زدگان سومالی کمک ميکند


ترکيه به قحطی زدگان سومالی کمک ميکند
ترکيه به قحطی زدگان سومالی کمک ميکند

دبير کل سازمان کنفرانس اسلامی روز چهارشنبه اعلام کرد اين نهاد قرار است با کمک ترکيه ۳۵۰ ميليون دلار وجه نقد در اختيار سومالی، قرار دهد.

سازمان کنفرانس اسلامی پيش از اين با ايجاد يک صندوق بين المللی کمکهای خيريه تحت عنوان «صندوق اعتبار سومالی» از کشورهای جهان خواست به قحطی زدگان سومالی، کمک کنند.

اکمل الدين احسان اوغلو، دبير کل سازمان کنفرانس اسلامی* پس از پايان جلسه اضطراری روز چهارشنبه ۲۶ مرداد در ترکيه اعلام کرد، کشورهای عضو در نظر دارند ۳۵۰ ميليون دلار به قحطی زدگان سومالی کمک کنند. احسان اوغلو در اين زمينه افزود: ما امروز با پيشنهاد ۱۵۰ ميليون دلار کمک سخاوتمندانه دولت ترکيه تصميم گرفتيم ۳۵۰ ميليون دلار وجه نقد به سومالی اهدا کنيم. اميدواريم اين مبلغ تا آينده نه چندان دور به ۵۰۰ ميليون دلار برسد.

ترکيه برای جمع آوری کمک و جلب حمايت جدی کشورهای ديگر برای کمک به قحطی زدگان سومالی و همسايگان آن علاوه بر اينکه از پيش اعلام کرد به نوبه خود ۱۵۰ ميليون دلار خواهد پرداخت، ميزبانی اين اجلاس را هم بر عهده گرفت.

در حال حاضر حدود ۳ ميليون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعيت سومالی، عمدتاً در بخشهای جنوبی کشور بر اثر گرسنگی مفرط با خطر مرگ روبرو هستند. جايی که از ۲۰ سال پيش تا کنون در کنترل گروه شبه نظامی الشباب بوده و حضور آنها اکنون کار امدادرسانی به ساکنان منطقه را بسيار پيچيده کرده است.

* OIC

XS
SM
MD
LG