لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

باقيس: همه پرسی ترکيه به مناسبات با اروپا کمک اساسی خواهد کرد


مذاکره کننده ارشد ترکيه با اتحاديه اروپا ميگويد همه پرسی روز يکشنبه در اين کشور به دولت در پيوستن به اتحاديه اروپا کمک اساسی خواهد کرد.

اگمن باقيس، وزير امور اتحاديه اروپا و مذاکره کننده ارشد ترکيه با اتحاديه اروپا، روز دوشنبه گفت همه پرسی در تغيير قانون اساسی ترکيه که عمدتاً در مورد اصلاحات در سيستم قضائی و قدرت ارتش صورت خواهد گرفت نقش کليدی در الحاق ترکيه به اتحاديه اروپا خواهد داشت.

دولت ترکيه ميگويد که طرح اصلاح ۲۶ ماده ای قانون اساسی که قرار است روز يکشنبه دوازدهم ماه سپتامبر در ترکيه به همه پرسی گذاشته شود در قانون اساسی ترکيه که پس از کودتای نظامی سال ۲۹۸۰ در اين کشور نوشته شده است تغيير اساسی ايجاد می کند و آنرا در رديف قانون اساسی کشورهای عضو اتحاديه اروپا در خواهد آورد.

طرح اصلاح قانون اساسی همچنين تغييرات عمده در انتصاب قضات عالی کشور پديد خواهد آورد. ولی قانونگذاران احزاب مخالف دولت با اين اصلاحات مخالفت می کنند. آنان ميگويند طرح اصلاحی نفوذ دولت را در امور قضايی کشور افزايش خواهد داد.

اما اتحاديه اروپا از پيشنهاد طرح اصلاح قانون اساسی در ترکيه استقبال کرده است و آنرا گام مثبتی در الحاق ترکيه به اتحاديه اروپا خوانده است.

آقای باقيس ميگويد قانون اساسی ترکيه از سال ۱۹۶۰ تا بحال نظامی بوده است و هيچ جای تعجب نيست که چرا ترکيه از سال ۱۹۵۹ تا بحال نتوانسته است به اتحاديه اروپا به پيوندد. او گفت بسياری از کشورهای عضو اتحاديه اروپا مانند يونان، اسپانيا و پرتغال نيز شرايطی مشابه با ترکيه داشتند و پس از اصلاح در قانون اساسی خود موفق شدند که به اتحاديه اروپا به پيوندند.

وزير امور اتحاديه اروپا گفت انتظار ميرود که پس از برگزاری انتخابات سال آينده، قانون اساسی جديد بمورد اجراء گذاشته شود.

در ۵ سال گذشته ترکيه از کندی پيشرفت مذاکرات با اتحاديه اروپا شکايت کرده است و بسياری از مردم ترکيه معتقدند که اتحاديه اروپا تمايلی ندارد تا يک کشور مسلمان را به عضويت خود در آورد.

XS
SM
MD
LG