لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

مقام های ترکيه: رسانه ها در مورد ابعاد واقعه زندان وان مبالغه کرده اند


مقام های ترکيه: رسانه ها در مورد ابعاد واقعه زندان وان مبالغه کرده اند
مقام های ترکيه: رسانه ها در مورد ابعاد واقعه زندان وان مبالغه کرده اند

در پی آتش سوزی و درگيری بين زندانيان و ماموران يکی از زندان های استان وان، خانواده های خشمگين زندانيان در مقابل اين زندان، تجمع کردند.

خانواده های زندانيان در مقابل زندان استان وان با ماموران امنيتی که از ورود آن ها به زندان جلوگيری می کردند، درگير شدند. اين درگيری در حالی صورت گرفت که دود و آتش از زندان ديده می شد. پيشتر، در طول روز، صدای تيراندازی از اين زندان شنيده می شد. بر اساس گزارش ها، دويست زندانی پس از فروريختن يکی از ديوارهای اصلی اين زندان که در پی زلزله ۷ و دو دهم ريشتری روز يکشنبه رخ داد، از آن گريختند. يکی از سربازان می گويد، زندانيان با قيچی و چاقو به ماموران حمله کردند. يکی از مقام های محلی که نمی خواست نامش فاش شود گفت، زندانيان، اين زندان را به آتش کشيدند.

ايسل تولو، يکی از نمايندگان هوادار کردها، در مجلس ترکيه می گويد، زندانيان می خواستند پس از پس لرزه ها، به هوای آزاد بروند، و وقتی به آن ها اجازه خروج به محوطه باز زندان داده نشد، واکنش نشان دادند. او می گويد برای خاتمه اين درگيری ها تلاش خواهد کرد. ايسل تولو افزود: ما از طريق وزارت دادگستری اقدام خواهيم کرد و تمام تلاشمان را برای خاتمه اين درگيری ها به کار خواهيم برد. ما برای ملاقات با دادستانی تقاضا خواهيم کرد تا به ما به عنوان نمايندگان مجلس، اجازه دهند وارد اين زندان شويم.

ارتش با اعزام نيروهای نظامی برای کنترل اوضاع دخالت کرده است. رسانه های ترکيه می گويند، دويست زندانی روز يکشنبه پس از فروريختن يکی از ديوارهای اين زندان از آن گريختند، اما، ۵۰ تن از آن ها پس از ملاقات با خانواده هايشان به زندان بازگشتند.

معاون نخست وزيری ترکيه که بر عمليات امدادرسانی در استان وان نظارت دارد می گويد، از تعداد زندانيانی که گريخته اند و يا به زندان باز گشته اند، اطلاعات دقيقی در دست ندارد. مقام های رسمی ترکيه، می گويند، رسانه های خبری در ارتباط با ابعاد اين واقعه مبالغه کرده اند.

XS
SM
MD
LG