لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

يکی از مقامهای دولت ترکيه مورد حمله کردهای خشمگين قرار گرفت


نائف ياووس، که برای ابراز تأسف و همدردی با بازماندگان قربانيان حملات هوايی ارتش روز شنبه از طرف دولت ترکيه به روستای قيلابان کردستان رفته بود، با واکنش شديد افراد محلی رو به رو شد.

روستائيان که روز جمعه مراسم خاکسپاری ۳۵ قربانی را برگزار کرده بودند، با سنگ و چوب به ياووس حمله ور شدند، اطراف او را محاصره کردند، عليه دولت ترکيه شعار دادند و نخست وزير را قاتل ناميدند.

بر اساس گزارشها، ياووس به مجرد اينکه موفق شد از حلقه محاصره روستائيان فرار کند، برای اطمينان از اينکه صدمه ای به او وارد نشده به بيمارستان منتقل شد.

روز چهارشنبه گذشته تعدادی از جتهای اف ۱۶ ارتش ترکيه که از طريق هواپيماهای بدون خلبان سازمان امنيت و اطلاعات هدايت می شدند، با محاسبه اشتباه به جای نيروهای پ کاکا، به طرف گروهی از قاچاقچيان روستايی آتش گشودند. واقعه ای که در تمام طول تاريخ مبارزات مسلحانه کردها با دولت ترکيه سابقه نداشته است.

در سومين روز بروز خشونتهای ناشی از اين حمله هوايی در کردستان ترکيه، تظاهرکنندگان با سنگ به افراد پليس حمله ور شدند و پليس نيز برای متفرق کردن آنها مجبور شد از گاز اشک آور، باتون و لوله های آب فشار قوی استفاده کند.

در شهر دياربکر نيز تظاهرکنندگان با پليس ضدشورش درگير و چندين نفر دستگير شدند.

حزب کارگران کردستان ترکيه، پ کاکا، که از نظر غرب و دولت ترکيه يک گروه تروريستی به شمار می رود، به خونخواهی قربانيان تهديد کرد که مردم را به مبارزه مسلحانه ترغيب خواهد کرد.

پ کاکا در حال حاضر در قياس با دهه ۱۹۹۰، اوج مبارزات مسلحانه اش با دولت ترکيه، بسيار تضعيف شده و نفوذ آن تا حد زيادی تنها به مناطق محروم جنوب شرق کشور، محدود می شود.

مقامهای ترک در واکنش به اين واقعه ضمن وعده انجام تحقيقات گسترده اعلام کرده اند که عاملان آن تحت پيگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

کمال قليچ داراوغلو، رهبر اپوزيسيون ترکيه، می گويد: دولت بايد در زمينه عملکرد سازمان اطلاعات و امنيت در خصوص اين واقعه توضيح دهد و نام افراد دخيل در اين عمليات را فاش کند.

XS
SM
MD
LG