لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

راهپيمايی ۳۰۰ خبرنگار معترض در ترکيه


راهپيمايی ۳۰۰ خبرنگار معترض در ترکيه
راهپيمايی ۳۰۰ خبرنگار معترض در ترکيه

حدود ۳۰۰ خبرنگار در اعتراض به بازداشت گروهی از خبرنگاران در استانبول در ترکيه، راهپيمايی کردند. پليس ترکيه در جريان تحقيقات در خصوص رابطه احتمالی بين فعالان کرد و جدايی طلبان مسلح، دستکم ۳۸ تن را که اکثراً خبرنگار هستند، بازداشت کرده است.

حدود ۷۰ خبرنگار در ترکيه زندانی هستند. اين رقم بالاترين تعداد خبرنگاران زندانی در يک کشور در جهان است. اما، استانبول می گويد، اين خبرنگاران به علت وقوع جرم و نه فعاليت خبرنگاری زندانی شده اند. با بازداشت بيشتر خبرنگاران، دولت طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، با اين اتهام مواجه است که قصد کنترل مطبوعات را دارد و نمی تواند مخالفان خود را تحمل کند. آلپر تورگوت، دبير کل انجمن خبرنگاران، بازداشت خبرنگاران را حمله به آزادی مطبوعات می داند و می گويد: فشار زيادی بر مطبوعات گذاشته شده است. ما اين بازداشت ها را حمله عليه آزادی مطبوعات و آزادی بيان می دانيم. اين حمله ها رفته رفته شدت می يابند. ابتدا با چند بازداشت محدود شروع شد، اما حالا، گروه های وسيعی از مردم که با مطبوعات ارتباط دارند، بازداشت می شوند.

پليس ترکيه ۲۵ نفر را در استانبول بازداشت کرد که اکثر آن ها خبرنگار هستند. شاهدان می گويند، مصطفی اوزِر، عکاس خبرگزاری فرانسه، توسط پليس از خانه اش برده شد. اين خبرگزاری بازداشت وی را تاييد کرده است.

به گفته خبرگزاری دولتی آناتوليا، بيش از ده خبرنگار از يک نشريه هوادار کردها نيز بازداشت شده اند.

صدها تن، از جمله شهرداران شهرهای مختلف ترکيه، به اتهام رابطه با حزب کارگران ترکيه - پ ک ک - در بازداشت به سر می برند. تحقيقات پليس ترکيه در خصوص ارتباط با کردهای مسلح جدايی طلب از دو سال پيش، آغاز شده است.

بازداشت تعداد بيشتری از خبرنگاران ممکن است به انتقاد از سوی اتحاديه اروپا، منجر شود. ترکيه می خواهد به اين اتحاديه بپيوندند.

بيش از ۴۰ هزار نفر از زمان آغاز درگيری های مسلحانه بين پ ک ک و دولت ترکيه در سال ۱۹۸۴جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG