لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

ديدار شيمون پرز با عبدالله گل لغو شد


ديدار شيمون پرز با عبدالله گل لغو شد
ديدار شيمون پرز با عبدالله گل لغو شد

در حاشيه اجلاس آرمانهای توسعه هزاره سازمان ملل متحد رييس جمهوری ترکيه و وزير امورخارجه پاکستان با دبير کل سازمان ملل متحد ديدار کردند اما ديدار رييس جمهوری اسراييل با همتای ترک خود لغو شد.

مقامات اسراييلی روز دوشنبه اعلام کردند که يک ديدار از پيش تعيين شده ميان شيمون پرز، رييس جمهوری اسراييل، و عبدالله گل، رييس جمهوری ترکيه، که قرار بود در بنياد «ابتکار گلوبال کلينتون» در نيويورک صورت بگيرد، لغو شد.

علت لغو اين ديدار، امتناع رهبران اسراييل از پوزش از حمله تهاجمی مرگبار به يک کشتی حامل کمکهای بشردوستانه ترکيه به نواز غزه، گزارش شده است. ترکيه از اسراييل خواسته است که از خانواده های قربانيان اين واقعه پوزش خواسته و جبران خسارت کند. انتظار ميرفت که اين ديدار بتواند روابط اسراييل را با ترکيه، يعنی تنها کشور مسلمان متحد خود در منطقه، مرمت کند.

شيمون پرز پيشتر به خبرنگاران گفته بود که وی دعوت آقای گل را برای ديدار در حاشيه اجلاس سازمان ملل متحد پذيرفته است ولی مقامات اسراييل گفتند که رييس جمهوری ترکيه شرايط غير قابل قبولی را برای انجام اين ديدار، تعيين کرده است.

خبرگزاری ترکيه ای آناتولی، به نقل از آقای گل دليل لغو اين ديدار را مشکلات زمان بندی، عنوان کرده است.

پيشتر برخی از خبرگزاری ها از ديدار رهبران اسراييل و ترکيه در نيويورک خبر داده بودند. رييس جمهوری ترکيه گفت کشورش دشمنی و يا روابط خصمانه با اسرائيل ندارد. اما وی يادآور شد از آنجائيکه اسراييل به گفته او عامل رويداد حمله به کشتی های بشردوستانه و ناقض قوانين بين المللی بوده است، حل اين مسأله بستگی کامل به اسراييل دارد تا اقدامات لازم را بعمل آورد.

آقای گل در مورد جمهوری اسلامی ايران نيز گفت انتظار دارد که جمهوری اسلامی ايران در روابط خود با آژانس اتمی سازمان ملل متحد شفاف تر عمل کند. وی همچنين گفت او طرفدار يک خاورميانه عاری از تسليحات اتمی است. عبدالله گل، يک روز پيش از ديدار با دبير کل سازمان ملل متحد طی سخنانی گفته بود که ترکيه در دهسال گذشته نه تنها در مسير آرمانهای توسعه هزاره سازمان ملل متحد گام برداشته است بلکه آن اهداف را با برنامه های ملی رشد و توسعه خود درآميخته است.

عبدالله گل گفت «اگرچه زمان کوتاهی برای نيل به آرمانهای توسعه هزاره سازمان ملل متحد باقی مانده است ولی ما عزم، اراده، و امکانات لازم برای رسيدن به اين اهداف را داريم بشرط آنکه بدون اتلاف وقت و بسرعت، عمل کنيم.»

XS
SM
MD
LG