لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۹

اردوغان عملکردهای دولت اسراييل را به رفتار يک «بچه لوس» تشبيه کرد


رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، بطور ضمنی گفت که مناسبات ترکيه و اسراييل رو به وخامت می گذارد و آقای اردوغان عملکردهای اخير دولت اسراييل را به رفتار يک «بچه لوس» تشبيه کرد.

نخست وزير ترکيه روز سه شنبه گفت، از آنجا که اسراييل حاضر نمی شود در مورد حمله سال گذشته تکاوران خود به کشتی ترکيه غذرخواهی کند، دولت وی تحريمهای بيشتری عليه اسراييل اعمال خواهد کرد.

دولت ترکيه در حال حاضر کليه مناسبات نظامی خود را با اسراييل به حال تعليق درآورده است، ديپلماتهای ارشد خود را از آن کشور فراخوانده و قول داده است، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، حمايت ساير کشورهای جهان را از به رسميت شناختن يک کشور فلسطينی، جلب کند.

آقای اردوغان در اين زمينه گفت: اسراييل در مقابل تصميمهای سازمان ملل هميشه مثل يک بچه لوس رفتار کرده است، آنها فکر می کنند با لوس بازی، کار درست می شود.

ترکيه هنوز اسراييل را مورد تحريم تجاری قرار نداده، اما کليه پروژه های دفاعی و خريد تسليحات دفاعی از اسراييل را به حال تعليق در آورده است.

آقای اردوغان مشخص نکرده است، که دور بعدی تحريمها عليه اسراييل چه خواهد بود.

اما اهود باراک، وزير دفاع اسراييل، از هر دو کشور خواسته است، برای حل مناسبات رو به زوالشان، از روی عقل و منطق عمل کنند، نه احساسات. وی که اين مطالب را روز سه شنبه، پيش از سخنان اردوغان مطرح کرد، گفت: دو کشور قوی منطقه، مسلماً از عهده حل اختلافاتشان بر می آيند.

آقای اردوغان تأکيد کرده است که هفته آينده پس از ديدار از مصر، احتمالاً به نوار غزه سفر خواهد کرد.

رجب طيب اردوغان در صورت سفر به نوار غزه، نخستين رهبر جهان خواهد بود که از زمان کنترل حماس بر نوار غزه، رسماً از اين منطقه ديدار خواهد کرد.

ترکيه تمامی روابط تجاری و نظامی خود با اسراييل را «"کاملاً به حالت تعليق» در آورده است. نخست وزير ترکيه اين تصميم را يک روز پس از آن اعلام کرد که از تمامی ديپلمات های ارشد اسراييل خواست تا روز چهارشنبه ترکيه را ترک کنند.

نخست وزير ترکيه روز سه شنبه گفت که تا روز چهارشنبه روابط ديپلماتيک آن کشور با اسراييل به سطح کارداری کاهش خواهد يافت و روابط تجاری و نظامی به حالت تعليق در خواهد آمد.

اقدام ترکيه به اخراج سفير اسراييل و کاهش روابط ديپلماتيک بين دو کشور به سطحی پايين تر، واکنشی است به امتناع اسراييل از عذر خواهی برای کشتن ۸ شهروند ترکيه و يک آمريکايی ترکی تبار، در جريان حمله سال گذشته به کشتی حامل کمک به فلسطينی ها در غزه.

XS
SM
MD
LG